Import towarów rolnych z Ukrainy. Telus: będzie apel do KE o przyznanie pomocy z unijnego budżetu
Pięć państw "przyfrontowych" wystąpi do Komisji Europejskiej o zwiększenie pomocy dla rolników w związku z sytuacją, jaka powstała na rynku w związku z importem ukraińskich towarów rolnych - oświadczył minister rolnictwa Robert Telus.
2023-05-05, 14:48
W piątek odbyły się rozmowy przedstawicieli tzw. państw przyfrontowych - Polski, Bułgarii, Rumunii, Słowacji i Węgier - w sprawie ukraińskich produktów rolnych.
Apel do KE o pomoc
Jak podkreślił szef MRiRW podczas briefingu po spotkaniu, apel do KE będzie dotyczył przyznania pomocy z budżetu ogólnego Unii Europejskiej, ponieważ pieniądze z funduszu kryzysowego Wspólnej Polityki Rolnej zostały już w całości wyczerpane.
Telus po spotkaniu z przedstawicielami Bułgarii, Rumunii, Słowacji i Węgier poinformował także, że pięć państw wystąpi z wnioskiem o przedłużenie działania rozporządzenia KE o tymczasowych środkach zapobiegawczych dotyczących przywozu z Ukrainy pszenicy, kukurydzy, rzepaku i słonecznika. Rozporządzenie to ma obowiązywać do 5 czerwca br.
Monitoring produktów przywożonych z Ukrainy
- Mamy obiecane, że będzie obowiązywać także po 5 czerwca - zaznaczył minister rolnictwa.
Minister Telus zadeklarował również, że "Polska będzie dalej prowadzić monitoring produktów przywożonych z Ukrainy: mąki, mięsa drobiowego, jajek, soku jabłkowego, owoców miękkich".
Czytaj także:
- UE przyzna 100 mln euro za straty wynikłe z importu z Ukrainy. Wiemy, kiedy dyskusja o szczegółach
- Eksport ukraińskich produktów rolnych. Rosyjskie inspekcje spowalniają wysyłkę
- Pomoc finansowa dla producentów pszenicy i kukurydzy. Wiemy, jakie będą zasady wypłat
Posłuchaj
IAR/PAP/PR24/akg
REKLAMA
REKLAMA