more_horiz
Gospodarka

Sukces aplikacji "Zgłoś interwencję". Zlikwidowano setki nielegalnych składowisk śmieci

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2023 09:55
- W ciągu niecałych dwóch lat przy pomocy aplikacji "Zgłoś interwencję" oraz mObywatel przesłano informacje, które pozwoliły zlikwidować ok. 350 nielegalnych składowisk odpadów - powiedział Główny Inspektor Ochrony Środowiska Krzysztof Gołębiewski.
Zgłoszenia wpływające na formularz Zgłoś interwencję w 40 proc. dotyczą głównie składowisk i problemu porzucenia odpadów  zarówno przez osoby prywatne jak i przedsiębiorstwa
Zgłoszenia wpływające na formularz "Zgłoś interwencję" w 40 proc. dotyczą głównie składowisk i problemu porzucenia odpadów – zarówno przez osoby prywatne jak i przedsiębiorstwa Foto: Shutterstock/Anastasija Vujic

W czerwcu 2021 roku na stronie Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska (GIOŚ) uruchomiono funkcjonalność "Zgłoś interwencję", poprzez którą można zgłaszać nieprawidłowości dotyczące środowiska. Wypełniając formularz, można np. zgłosić nielegalne składowiska odpadów komunalnych i niebezpiecznych czy pożary wysypisk. Od listopada 2022 r. nieprawidłowości można też zgłosić za pośrednictwem aplikacji mObywatel.

- Jesteśmy bardzo pozytywnie zaskoczeni, jak ten system się rozrósł w ostatnich niecałych dwóch latach i jak zyskał na popularności. Kiedy wprowadzaliśmy w 2021 r. formularz na stronie GIOŚ, chodziło nam, aby usprawnić przekazywanie informacji, które wpływały wcześniej do inspektoratu za pośrednictwem maila, pisemnie czy osobiście. Chcieliśmy również ułatwić zgłoszenia dotyczące zauważonych nieprawidłowości w środowisku i przyspieszyć działania inspektorów - powiedział PAP Główny Inspektor Ochrony Środowiska Krzysztof Gołębiewski.

Wyjaśnił, że zgłoszenia wpływające na formularz "Zgłoś interwencję" w 40 proc. dotyczą głównie składowisk i problemu porzucenia odpadów - zarówno przez osoby prywatne, jak i przedsiębiorstwa. Również ok. 40 proc. zgłoszeń dotyczy zanieczyszczenia powietrza, wody lub gleby. Pozostałe 20 proc. to zgłoszenia dotyczące m.in. nadmiernego hałasu, wycinki drzew czy niszczenia terenów zielonych.

Tysiące zgłoszeń

Główny Inspektor Ochrony Środowiska poinformował, że w latach 2021-2023 za pośrednictwem "Zgłoś interwencję" oraz aplikacji mObywatel przekazano ponad 7,6 tys. zgłoszeń (3240 - mObywatel).

- Liczby pokazują, jak skuteczne okazało się połączenie funkcjonalności obu tych aplikacji. Dzięki informacjom od społeczeństwa mogliśmy szybciej zareagować i zapobiec w niektórych przypadkach porzuceniu odpadów. Zgłoszenia pozwoliły również zlikwidować ok. 350 mniejszych i większych nielegalnych składowisk odpadów. Tutaj dużą rolę odgrywały też samorządy i Lasy Państwowe, które otrzymywały informacje o nieprawidłowościach na ich terenie z GIOŚ - wskazał Gołębiewski.

Wyjaśnił, że zgłoszenia można przesyłać w podziale na kilka kategorii. Można zgłosić m.in. porzucenie, nielegalne zdeponowanie, składowanie, zakopywanie odpadów, nielegalne przetwarzanie, odzysk, unieszkodliwianie, zakopywanie odpadów, nielegalny transport odpadów, nielegalne przywiezienie z zagranicy odpadów, zanieczyszczenie wody, powietrza lub powierzchni ziemi substancjami. Można też wybrać kategorię "inne zgłoszenie".

Gołębiewski wyjaśnił, że informacja o zgłoszeniu i wskazana lokalizacja (za pomocą geolokalizacji) przesyłana jest do GIOŚ. Po weryfikacji zgłoszenia inspektorzy podejmują ewentualną interwencję.

Czytaj także:

PAP/IAR/PR24.pl/mk

REKLAMA