Czternasta emerytura świadczeniem stałym. Ruszyły sejmowe prace
Sejm rozpoczął pracę nad rządowym projektem ustawy, który ma ustanowić czternastą emeryturę jako świadczenie stałe. Oznacza to, że będzie wypłacane każdego roku.
2023-05-24, 14:53
W tym roku wyniesie ono 1588 złotych i 44 grosze. Do świadczenia w tej wysokości uprawnieni będą seniorzy, którzy pobierają świadczenie do 2900 złotych brutto miesięcznie. Powyżej tej kwoty będzie obowiązywać zasada "złotówka za złotówkę"z tym, że "czternastka" nie będzie mogła być niższa niż 50 złotych.
Polityka senioralna
Minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg mówiła podczas I czytania projektu, że przyczynia się on do budowy polityki senioralnej opartej na wsparciu drugiego człowieka w ramach solidarności międzypokoleniowej.
Jednocześnie zaapelowała do posłów wszystkich opcji politycznych o poparcie dla tej regulacji.
- Projekt ustawy o 14. emeryturze już w Sejmie. Na pełną kwotę świadczenia ma szansę 7 mln osób
- Czternasta emerytura. Wiceminister Soboń: wypłacimy ją w sierpniu i wrześniu
Projekt przewiduje, że rząd każdorazowo będzie mógł zwiększyć wysokość świadczenia. Zakłada również, że rząd rozporządzeniem będzie decydował o tym, w jakim konkretnie terminie będzie wypłacane.
W tym roku ma to nastąpić na przełomie sierpnia i września. Świadczenie otrzyma ponad 8 milionów osób.
Zarówno PiS, jak i opozycyjne kluby KO, Lewicy, KP-PSL i Polski 2050 chcą kontynuować prace nad rządowym projektem wprowadzającym na stałe tzw. czternastą emeryturę.
Przeciwna projektowi jest Konfederacja, która zgłosiła wniosek o odrzucenie go w całości.
REKLAMA
Posłuchaj
Posłuchaj
Informacyjna Agencja Radiowa/PR24/akg
REKLAMA