Zainteresowanie "bezpiecznym kredytem". Minister Buda podaje liczby
Banki przyjęły 4,4 tys. wniosków o udzielenie kredytów mieszkaniowych z dopłatą państwa, a zawartych zostało 21 umów kredytowych - przekazało ministerstwo rozwoju. Jak podkreślił szef MRiT Waldemar Buda, każdego dnia do resortu i BGK wpływa ok. 100 zapytań od zainteresowanych osób.
2023-07-14, 15:26
Od 3 lipca "bezpieczne kredyty 2 proc.", czyli kredyty z dopłatą państwa do rat, mogą być udzielane przez banki, które zawarły w tej sprawie umowy z Bankiem Gospodarstwa Krajowego (BGK). Obecnie jest to siedem banków: Alior Bank, Bank BPS i Banki Spółdzielcze Zrzeszenia BPS, Pekao SA, Bank Spółdzielczy Rzemiosła w Krakowie, PKO BP, SGB-Bank i VeloBank.
Duże zainteresowanie programem
Resort rozwoju przekazał że trzy kolejne banki otrzymały od BGK umowy do podpisania, a cztery inne banki deklarują gotowość przystąpienia do programu.
Podsumowując drugi tydzień działania rządowego programu "Pierwsze Mieszkanie" ministerstwo poinformowało, że banki przyjęły 4 tys. 444 wniosków o udzielenie "bezpiecznego kredytu" (według danych na czwartek 13 lipca). Zawartych zostało 21 umów kredytowych.
- Zainteresowanie programem utrzymuje się na wysokim poziomie. Każdego dnia do MRiT oraz Banku Gospodarstwa Krajowego wpływa ok. 100 zapytań od potencjalnych beneficjentów z prośbą o informacje, jakie warunki trzeba spełnić, aby z niego skorzystać. Na bieżąco odpowiadamy też na pytania przedstawicieli banków biorących udział w programie oraz niezależnych doradców kredytowych. Takich pytań było sumie ok. 400 - podkreślił minister rozwoju i technologii Waldemar Buda.
Dwie części programu "Pierwsze Mieszkanie"
Dodał, że BGK przeszkolił 3,3 tys. pracowników banków kredytujących z zakresu obsługi "bezpiecznego kredytu 2 proc." i 400 pracowników banków z zakresu obsługi kont mieszkaniowych. Zapewnił, że szkolenia będą kontynuowane.
Program "Pierwsze Mieszkanie" składa się z dwóch komponentów. Pierwszym jest "bezpieczny kredyt 2 proc.", czyli system dopłat do kredytu na zakup pierwszego M. Drugi to konto mieszkaniowe - program pomocy oszczędzającym na zakup pierwszego mieszkania.
Na razie konto mieszkaniowe z możliwością uzyskania premii mieszkaniowej z budżetu państwa można otworzyć w jednym banku - Pekao SA. Resort rozwoju poinformował, że do czwartku założonych zostało 92 kont mieszkaniowych. Kolejny bank otrzymał umowę na prowadzenie kont mieszkaniowych - BGK czeka na jego podpisanie.
- "Bezpieczny kredyt" już dostępny w siedmiu bankach. Kolejne chcą go wprowadzić do oferty
- Zakup pierwszego mieszkania. Minister Buda: staramy się niwelować wszelkie bariery
PAP/IAR/PR24/akg
REKLAMA