EBC ponownie podniósł stopy procentowe. Bank chce, aby były na restrykcyjnych poziomach
Rada Prezesów EBC podniosła stopę podstawowych operacji refinansujących, kredytu i depozytu o 25 pkt baz. do odpowiednio: 4,25 proc., 4,50 proc. i 3,75 proc. EBC podał, że chce, aby stopy proc. znalazły się na wystarczająco restrykcyjnym dla gospodarki poziomie.
2023-07-27, 15:11
Decyzja banku była zgodna z oczekiwaniami analityków. Po dwóch poprzednich posiedzeniach bank podnosił stopy proc. o 25 pkt baz. Wcześniej przez poprzednie 10 miesięcy EBC podnosił stopy proc. o 50 pkt baz.
"Rada Prezesów postanowiła podnieść trzy podstawowe stopy procentowe EBC o 25 punktów bazowych. Tak więc stopa procentowa podstawowych operacji refinansujących oraz stopy kredytu i depozytu w banku centralnym wzrosną do odpowiednio: 4,25 proc., 4,50 proc. oraz 3,75 proc., ze skutkiem od 2 sierpnia 2023 (...). Biorąc pod uwagę rozwój sytuacji od poprzedniego posiedzenia, przewiduje się, że inflacja do końca roku jeszcze spadnie, lecz przez dłuższy czas będzie przekraczać docelowy poziom. Chociaż część wskaźników wykazuje oznaki osłabienia, inflacja bazowa w ujęciu łącznym pozostaje wysoka. Wcześniejsze podwyżki stóp procentowych wciąż mocno oddziałują na gospodarkę: warunki finansowania, które ponownie się zacieśniły, coraz bardziej osłabiają popyt, a przez to istotnie przyczyniają się do sprowadzania inflacji do docelowego poziomu" - napisano w komunikacie.
Wyższe stopy muszą zadziałać
"Celem przyszłych decyzji Rady Prezesów będzie zapewnienie, by podstawowe stopy procentowe EBC znajdowały się na poziomach wystarczająco restrykcyjnych tak długo, jak będzie to konieczne do szybkiego powrotu inflacji do docelowego poziomu 2 proc. w średnim okresie. Rada Prezesów utrzyma oparte na danych podejście do ustalania odpowiedniego stopnia i czasu trwania restrykcyjności. W szczególności decyzje Rady Prezesów w sprawie stóp procentowych nadal będą uwzględniać jej ocenę perspektyw inflacji (w świetle napływających danych gospodarczych i finansowych), dynamiki inflacji bazowej oraz siły transmisji polityki pieniężnej" - dodano.
Program APP
EBC potwierdził, że zaprzestaje reinwestycji w ramach programu skupu aktywów APP.
REKLAMA
"Portfel programu APP jest zmniejszany w określonym i przewidywalnym tempie, ponieważ Eurosystem nie reinwestuje już spłat kapitału z tytułu zapadających papierów wartościowych" - napisano.
"Jeśli chodzi o program PEPP, Rada Prezesów zamierza reinwestować spłaty kapitału z tytułu zapadających papierów wartościowych nabytych w ramach tego programu co najmniej do końca 2024. W każdym razie wygaszanie w przyszłości portfela PEPP będzie się odbywać w sposób kontrolowany, żeby nie zaburzać odpowiedniego nastawienia polityki pieniężnej. W związku z tym Rada Prezesów przy reinwestowaniu spłat kapitału z tytułu zapadających papierów wartościowych z portfela PEPP nadal będzie stosować elastyczność, tak aby przeciwdziałać związanym z pandemią zagrożeniom dla mechanizmu transmisji polityki pieniężnej" - dodano.
Bank centralny strefy euro powtórzył, że jest gotowy dostosować wszystkie swoje narzędzia polityki monetarnej do zmieniającego się otoczenia makroekonomicznego.
Kolene decyzje w zależności od danych
"Rada Prezesów jest gotowa odpowiednio dostosowywać wszystkie narzędzia w ramach swojego mandatu, żeby sprawić, że inflacja powróci do docelowego poziomu 2 proc. w średnim okresie, i utrzymać płynną transmisję polityki pieniężnej. Ponadto dostępny jest instrument ochrony transmisji (Transmission Protection Instrument, TPI), który ma przeciwdziałać nieuzasadnionej, chaotycznej dynamice na rynku stanowiącej poważne zagrożenie dla transmisji polityki pieniężnej do wszystkich krajów strefy euro, dzięki czemu Rada Prezesów może skuteczniej wypełniać swój mandat do utrzymania stabilności cen" - podał EBC w komunikacie.
REKLAMA
EBC podał, że będzie monitorować wpływ programu TLTRO na nastawienie w polityce monetarnej.
"W miarę jak banki będą spłacać kwoty pożyczone w ramach ukierunkowanych dłuższych operacji refinansujących, Rada Prezesów będzie regularnie oceniać, jak ukierunkowane operacje pożyczkowe i ich bieżące spłaty przyczyniają się do nastawienia polityki pieniężnej" - napisano.
Następne posiedzenie EBC odbędzie się 13-14 września.
- Wzrost cen hamuje w UE. Niższe oczekiwania inflacyjne w strefie euro
- Wolniejsze tempo wzrostu cen. Restrykcyjna polityka pieniężna spełnia swoje zadanie
- Obniżki stóp procentowych w strefie euro dopiero w przyszłym roku. EBC zmniejsza swój bilans
PAP Biznes/IAR/Pr24.pl/mk
REKLAMA