Przezorność się opłaca. Rekordowe wypłaty dla ubezpieczonych
-TUW Polski Zakład Ubezpieczeń Wzajemnych wypłaci w tym roku rekordowe zwroty składki. Do ubezpieczonych wróci 1,6 mln zł. To swoista nagroda dla tych, którzy skutecznie dbają o bezpieczeństwo i starają się minimalizować ryzyka - powiedział Rafał Kiliński, prezes TUW PZUW, w audycji "Ekspres Gospodarczy" w radiowej Jedynce.
2023-08-07, 16:30
Posłuchaj
Towarzystwa ubezpieczeń wzajemnych opierają się na współpracy ubezpieczeniowych w myśl zasady "jeden za wszystkich, wszyscy za jednego”, TUW-y nie działają dla zysku, stąd jeśli nie ma zbyt wielu szkód, albo są one niewielkich rozmiarów, to ubezpieczeni mogą liczyć na zwrot zaoszczędzonych ze składek pieniędzy. A skala jest niebagatelna, bo może być to nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych dla danego podmiotu.
Wzajemność = oszczędność
Istotna jest jednak – jak mówił w audycji „Ekspres Gospodarczy” Rafał Kiliński, prezes TUW PZUW – nie tylko kwota, ale również fakt, że prawie połowa uprawnionych do zwrotu otrzyma taki zwrot.
Posłuchaj
- Na zwrot może liczyć każdy, kto dba o swoje mienie oraz ryzyka nam powierzone i nie generuje zbyt dużej szkodowości – dodał prezes Kiliński.
REKLAMA
Prewencja
W to, aby tę szkodowość ograniczać angażuje się także sam TUW PZUW, oferując m.in. pomoc tzw. inżynierów ryzyka, którzy fachowo oceniają ewentualne zagrożenia.
- Oglądają oni majątek zgłoszony do ubezpieczenia i dają w ramach tzw. survey’a zalecenia co należy zrobić, aby to mienie było jeszcze bezpieczniejsze – wyjaśniał gość radiowej Jedynki.
Marchewka i kij
Te podmioty, które do tych zaleceń się nie zastosują, muszą się liczyć z konsekwencjami, w postaci specjalnych dopłat.
- O dopłatę możemy wystąpić w przypadku „niesfornego” ubezpieczonego, który np. ignoruje nasze uwagi dotyczące zabezpieczeń i notorycznie w tej swojej szkodowości tkwi.
REKLAMA
TUW PZUW to największe towarzystwo ubezpieczeń wzajemnych w Polsce. Ubezpiecza ono przedsiębiorstwa, wśród nich strategiczne dla państwa firmy, podmioty lecznicze, a także samorządy, instytucje publiczne i kościelne.
Artykuł powstał we współpracy z TUW PZUW.
PR24/PR1/Błażej Prośniewski/sw
REKLAMA