Dopłaty do transportu zboża. Minister Telus: jak dotąd nie ma zgody Komisji Europejskiej

- Nie ma jak dotąd zgody Komisji Europejskiej na dopłaty do transportu zboża - powiedział minister rolnictwa i rozwoju wsi Robert Telus. Dodał, że zrealizowano 13 z 16 postulatów sformułowanych w porozumieniu z protestującymi rolnikami, a dwa kolejne są w trakcie realizacji.

2023-08-25, 12:00

Dopłaty do transportu zboża. Minister Telus: jak dotąd nie ma zgody Komisji Europejskiej
Zakaz importu zboża z Ukrainy obowiązuje w Polsce, Bułgarii, Węgrzech, Rumunii i Słowacji, ma wygasnąć po 15 września 2023 roku.Foto: Shutterstock/GolubSergei

Jak przekazało MRiRW w piątkowym komunikacie, minister rolnictwa i rozwoju wsi Robert Telus spotkał się w czwartek z Zarządem Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych Rolników i Organizacji Rolniczych (OPZZRiOR). Podczas spotkania minister omówił stan realizacji 16 postulatów, sformułowanych w kwietniu br. w porozumieniu z protestującymi rolnikami.

- Zrealizowaliśmy 13 z nich, a 2 kolejne są w trakcie realizacji. Tylko ustawa dotycząca szkód powodowanych przez ptaki jest w Sejmie - przekazał Telus.

Przedstawiciele OPZZRiOR poinformowali o nieprawidłowościach przy skupie malin prowadzonym przez spółki Skarbu Państwa, które miały dotyczyć nieuczciwych praktyk firm działających na zlecenie tych spółek. Jeden z postulatów związku - wskazało ministerstwo - dotyczył wprowadzenia dopłat do transportu zbóż.

Brak odpowiedzi ze strony KE

Dodano, że jeden z postulatów OPZZRiOR dotyczył wprowadzenia dopłat do transportu zbóż. "Minister Robert Telus poinformował, że nie ma jak dotąd zgody Komisji Europejskiej na takie dopłaty, a stanowisko KE w tej sprawie nie jest sprzyjające" - wskazano w komunikacie.

REKLAMA

Odnosząc się do skupu malin minister podkreślił, że "w przypadku wiedzy o popełnionych przestępstwach należy zgłosić je do odpowiednich organów ścigania".

OPZZRiOR zwróciło również uwagę - poinformowało MRiRW - na potrzebę uproszczenia procedur przy przeprowadzaniu restrukturyzacji obowiązujących w Krajowym Ośrodku Wsparcia Rolnictwa. W ich ocenie KOWR dysponuje odpowiednimi narzędziami, ale ich stosowanie utrudniają zbyt skomplikowane procedury i zbyt długie terminy.

- Powołany niedawno Pełnomocnik ds. dialogu społecznego w zakresie gospodarowania nieruchomościami rolnymi ma za zadanie m.in. zapoznać się z sytuacją w KOWR - powiedział szef resortu.

Jak przekazało ministerstwo, zarząd OPZZRiOR przedstawił także postulaty dotyczące m.in. wprowadzenia kredytów długoterminowych i dziedziczonych czy umożliwienia zwiększania powierzchni magazynowej bez pozwolenia.

REKLAMA

Dodano, że w spotkaniu uczestniczył również były trener piłkarskiej reprezentacji Polski Jerzy Engel jako hodowca koni wyścigowych. Zwrócił się on do ministra rolnictwa z postulatami dotyczącymi wsparcia działalności Polskiego Klubu Wyścigów Konnych.

"Szef resortu rolnictwa wyraził chęć spotkania w celu przedyskutowania przedstawionych przez niego postulatów" - stwierdziło MRiRW.

Czytaj także:

PAP/IAR/PR24.pl/mk

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej