"Nie powodują skutków radiologicznych dla ludności". Szef MAEA o zrzutach wody z Fukushimy
Pierwsze zrzuty wody z uszkodzonej w wyniku trzęsienia ziemi i tsunami w 2011 roku elektrowni jądrowej w Fukushimie są zgodne z prognozami i nie powodują skutków radiologicznych dla ludności - oświadczył dyrektor generalny Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) Rafael Grossi.
2023-08-29, 20:56
- Udało nam się potwierdzić, że pierwsze zrzuty wody nie zawierały radionuklidów o szkodliwym stężeniu - powiedział Grossi podczas wizyty w Sztokholmie.
Niskie stężenie substancji radioaktywnej
- Te pierwsze zrzuty są zgodne z naszymi oczekiwaniami, ale będziemy to monitorować aż do wypuszczenia ostatniej kropli - dodał.
Zobacz także w PAP:
MAEA 24 sierpnia wskazała, że stężenie substancji radioaktywnej tryt w wodzie spuszczanej z elektrowni jest "znacznie poniżej operacyjnego limitu 1500 bekereli na litr", co samo w sobie jest poziomem znacznie niższym od japońskiej krajowej normy dla wody trytowanej.
Obawy o bezpieczeństwo
W czwartek 24 sierpnia Japonia rozpoczęła spuszczanie do Pacyfiku uzdatnionej radioaktywnej wody z uszkodzonej elektrowni atomowej Fukushima. Zarządzająca zamkniętą siłownią firma TEPCO zapewnia, że na bieżąco monitoruje proces uwalniania wody, a stężenie radioaktywnego trytu mieści się w bezpiecznych granicach.
Czytaj także w tvp info:
Proces uwalniania wody z Fukushimy wzbudził obawy o bezpieczeństwo żywności pochodzącej z morza w całym regionie. Władze Chin wprowadziły całkowity zakaz importu owoców morza i produktów pochodzenia morskiego z Japonii.
PAP/IAR/PR24/akg
REKLAMA