Grupa Orlen chce przejąć producenta rurociągów przemysłowych. Ma wstępną umowę z ARP

Orlen Projekt podpisał warunkową umowę z Agencją Rozwoju Przemysłu na zakup 74,11 procent udziałów spółki Energop. Transakcja ma pozwolić Orlenowi zabezpieczyć realizację projektów inwestycyjnych w zakresie m.in. infrastruktury krytycznej - podał koncern. 

2023-09-18, 11:08

Grupa Orlen chce przejąć producenta rurociągów przemysłowych. Ma wstępną umowę z ARP
W efekcie transakcji w Grupie Orlen powstanie kompleksowa struktura operacyjna o profilu inżynieryjno-wykonawczym. Foto: Shutterstock/Konektus Photo

Pozostałe udziały w Energopie należą do Skarbu Państwa, reprezentowanego przez Ministerstwo Aktywów Państwowych. Warunkiem ostatecznej realizacji transakcji jest zgoda Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Specjalizacja w Grupie Orlen

- Włączenie spółki Energop do Grupy Orlen będzie wspierać nasze plany, dotyczące rozwoju kluczowych obszarów działalności. Do 2030 roku koncern przeznaczy ok. 170 mld zł na projekty infrastrukturalne związane z produkcją rafineryjną, wydobyciem i obrotem gazem oraz produkcją petrochemiczną. We wszystkich tych segmentach infrastruktura rurociągowa odgrywa istotną rolę - powiedział cytowany w komunikacie prasowym prezes Orlenu, Daniel Obajtek.

W efekcie transakcji w Grupie Orlen ma powstać kompleksowa struktura operacyjna o profilu inżynieryjno-wykonawczym, wyspecjalizowana w realizacji inwestycji przemysłowych, gdzie ważnym elementem są zaawansowane technologicznie rurociągi.

Oprócz rurociągów przemysłowych Energop wytwarza także konstrukcje stalowe, zbiorniki i elementy towarzyszące instalacjom rurociągowym. Jego oferta obejmuje zarówno prefabrykację, jak i kompletny montaż tych instalacji.

REKLAMA

Wsparcie dla rozwoju Grupy

- Jako udziałowiec Energop, cieszymy się że spółka znalazła dużego i wiarygodnego inwestora, jakim jest Orlen Projekt. Cieszę się też, że Grupa Orlen inwestuje w Sochaczewie. Ta transakcja jest korzystna dla obu stron. Wejście do Grupy Orlen to dla szansa na rozwój dla spółki Energop z Sochaczewa i dla jej pracowników, a dla Orlenu zabezpieczenie wykonania ważnych inwestycji. Jestem przekonany, że dzisiejsza umowa znacznie zwiększy potencjał Energopu, a połączenie wiedzy i umiejętności wykwalifikowanej kadry obu firm przyniesie wiele korzyści, również z punktu widzenia efektywności realizacji projektów związanych z infrastrukturą krytyczną. Wykorzystanie synergii pomiędzy spółkami z udziałem Skarbu Państwa dla wzmocnienia bezpieczeństwa surowcowo-energetycznego państwa jest jednym z naszych priorytetów - powiedział wiceminister aktywów państwowych Maciej Małecki.

Energop to m.in. producent rurociągów przemysłowych, jego specjalizacją są instalacje dla sektora rafineryjnego, petrochemicznego i chemicznego.

Kolejne plany Orlen Projekt

-  Orlen Projekt posiada status spółki celowej, powołanej do realizacji dla Grupy Orlen wybranych projektów inwestycyjnych w zakresie m.in. infrastruktury przemysłowej. Wiele z tych zadań już teraz jest pośrednio lub bezpośrednio wykonywanych przez Eenergop. W 2022 roku aż 80 proc. prac realizowanych przez tę firmę było wykonywanych dla Grupy Orlen. To spółka z dużym potencjałem do rozwoju, dlatego podjęliśmy decyzję o zakupie większościowego pakietu udziałów. Dla nas to dodatkowe zabezpieczenie dla prowadzonych przez nas projektów inwestycyjnych - powiedział prezes Orlen Projekt Marcin Kasza. 

Orlen Projekt prowadzi projekty inwestycyjne EPC (Engineering, Procurement, Construction) obejmujące wykonywanie dokumentacji projektowej na wszystkich etapach procesu inwestycyjnego, zakup dóbr inwestycyjnych oraz realizację i uruchomienie inwestycji. Spółka specjalizuje się w optymalizacji procesów inwestycyjnych, działając na zlecenie inwestora, co obniża koszt wykonywanych zadań inwestycyjnych.

REKLAMA

Zobacz również w i.pl: Orlen dzięki ekspansji coraz wyżej w rankingu światowych gigantów. Teraz czas na rynek austriacki

Z początkiem sierpnia 2023 r. Orlen Projekt przejął 100 procent udziałów Energa Invest, co wzmocniło Grupę Kapitałową Orlen Projekt, w skład której wchodzi także powołana w kwietniu 2023 roku spółka w Czechach Orlen Projekt Česká Republika. Trwają prace nad włączeniem do Grupy Orlen Projekt spółki PGNiG Gazoprojek.

Czytaj także w tvp info: Prezes Orlenu: Zapełnienie krajowych magazynów gazu to 95 proc.

Grupa Orlen zarządza rafineriami w Polsce, Czechach i na Litwie, prowadzi działalność detaliczną w Europie Środkowej, wydobywczą w Polsce, Norwegii, Kanadzie i Pakistanie, a także zajmuje się produkcją energii, w tym z OZE i dystrybucją gazu ziemnego. W ramach budowy koncernu multienergetycznego spółka sfinalizowała przejęcia Energi, Grupy Lotos oraz PGNiG. Jej skonsolidowane przychody ze sprzedaży sięgnęły 277,56 mld zł w 2022 r. Spółka jest notowana na GPW od 1999 r.; wchodzi w skład indeksu WIG20.

REKLAMA

Czytaj także:

PAP/IAR/ISBnews/PR24.pl/mk

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej