Do roku 2027 polskie firmy mogą otrzymywać pomoc z aktualnej Polityki Spójności UE, która dysponuje sumą 67 mld euro
Największym beneficjentem środków z Polityki Spójności UE, będą nasze samorządy i polskie firmy - powiedziała Małgorzata Jarosińska-Jedynak, wiceminister funduszy i polityki regionalnej, w audycji "Ekspres Gospodarczy" w Programie 1 Polskiego Radia.
2023-10-03, 17:00
Minister Jarosińska-Jedynak podkreśliła, że polscy przedsiębiorcy chętnie korzystają z funduszy unijnych na rozbudowę firm oraz na swoje prace badawczo-rozwojowe. Te środki są dostępne z poziomu regionalnego od marszałka województwa oraz z budżetu centralnego, gdzie trafiają unijne pieniądze przeznaczone na programy krajowe.
Kolejny program to: Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki. Chodzi o sumę 8 mld euro na badania, wdrożenie do produkcji różnego typu innowacji, w tym własnych opracowań technologicznych, automatyzację produkcji, cyfryzację, informatyzację i tzw. zieloną energię.
Są też fundusze europejskie przeznaczone konkretnie dla 6 województw wschodnich. (Fundusze Europejski dla Polski Wschodnie) Chodzi o 500 mln euro m.in na pobudzanie przedsiębiorczości przez np. tworzenie start-up'ów i wzornictwo przemysłowe, gospodarkę obiegu zamkniętego itp.
Jeżeli firma potrzebuje środków np. na edukacje pracowników, zmianę profilu działania lub spotka się z trudną sytuacją rynkową z przyczyn od niej niezależnych, może ubiegać się o pieniądze z Funduszu Europejskiego Rozwoju Społecznego.
REKLAMA
Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, którą prowadziła Justyna Golonko.
Posłuchaj
PR24/PR1/Justyna Golonko/sw
REKLAMA