Inwestycja Lidla na Warmi i Mazurach. Jerzy Szmit: Gietrzwałd to nie miejsce dla magazynu odpadów

2023-10-04, 09:06

Inwestycja Lidla na Warmi i Mazurach. Jerzy Szmit: Gietrzwałd to nie miejsce dla magazynu odpadów
Na razie inwestycja Lidla została wstrzymana, ponieważ wojewoda warmińsko-mazurski uchylił wcześniejsze decyzje lokalnych samorządowców. Foto: Shutterstock/Cristian Storto

Część mieszkańców Warmii i Mazur nie chce, aby w Gietrzwałdzie, w pobliżu Sanktuarium Maryjnego powstały magazyny odpadów sieci Lidl. Z inicjatywą obrony miasteczka przed tą inwestycją wystąpiła Fundacja im. Piotra Poleskiego.

W ocenie prezesa Fundacji Jerzego Szmita, należy podjąć wszelkie działania, aby taka inwestycja nie została zrealizowana. Na specjalnie zwołanej w Olsztynie konferencji przedstawiciele Fundacji im. Piotra Poleskiego przedstawili multimedialną symulację szkód jakie wyrządzi miastu budowa magazynów odpadów.

- To będzie koszmar, gdy w krajobrazie malowniczego miasteczka, obok XIX-wiecznego Sanktuarium Maryjnego pojawi się hala o powierzchni 7 hektarów - tłumaczy prezes Fundacji Jerzy Szmit, były wiceminister infrastruktury.

Gmina nie jest gotowa na taki obiekt

Prezes Jerzy Szmit podkreśla, że gmina Gietrzwałd nie jest przygotowana energetycznie i pod względem gospodarki wodno-kanalizacyjnej na funkcjonowanie takiego, gigantycznego obiektu.

Szef Fundacji im. Piotra Poleskiego stwierdził także, że budowa magazynów odpadów w pobliżu Sanktuarium Maryjnego zakłóci historyczny, społeczny i religijnych charakter tego miejsca.

Na razie inwestycja została wstrzymana, ponieważ wojewoda warmińsko-mazurski uchylił wcześniejsze decyzje lokalnych samorządowców i polecił ponowne zbadanie sprawy.

Posłuchaj

Prezes Fundacji im. Piotra Poleskiego Jerzy Szmit mówi dlaczego tak duży obiekt nie może powstać w Gietrzwałdzie (IAR) 0:18
+
Dodaj do playlisty

Objawienie w Gietrzwałdzie

Gietrzwałd stał się sławny dzięki Objawieniom Matki Bożej, które trwały od 27 czerwca do 16 września 1877 roku - wówczas w zaborze pruskim. Głównymi wizjonerkami były: trzynastoletnia Justyna Szafryńska i dwunastoletnia Barbara Samulowska. Matka Boża mówiła do nich po polsku. Prosiła o odmawianie różańca. 11 września 1977 odbyły się uroczystości 100-lecia objawień Matki Bożej, którym przewodniczył kardynał Karol Wojtyła, metropolita krakowski. W tym dniu ks. biskup Józef Drzazga, biskup warmiński, uroczyście zatwierdził kult objawień Matki Bożej w Gietrzwałdzie. 24 czerwca 2002 roku papież Jan Paweł II przesłał list z okazji 125 rocznicy objawień Matki Bożej, w duchu pielgrzymując do sanktuarium gietrzwałdzkiego, by dziękować Maryi za Jej obecność i matczyną opiekę.      

Zdaniem prezesa Fundacji Jerzego Szmita do Gietrzwałdu będzie odprowadzanych 150 tys. ton odpadów z centrum Lidla. 

Posłuchaj

Prezes Fundacji im. Piotra Poleskiego Jerzy Szmit mówi dlaczego Gietrzwałd nei jest miejscem dla budowy magazynów odpadów Lidla (IAR) 0:09
+
Dodaj do playlisty

Gietrzwałd to jedyne w Polsce miejsce objawień maryjnych uznane przez Kościół katolicki. Jest to jedno z 12 miejsc objawień na świecie, obok Gwadelupe, La Salette, Fatimy czy Lourdes, które zostały uznane za autentyczne.

Czytaj także tvp.info: Megacentrum Lidla w sercu Warmii. Mieszkańcy protestują

Inwestycje Lidla

Wcześniej to jest w czerwcu tego roku Lidl Polska podkreślił, że Gietrzwałd jest jednym z miejsc, które jest brane pod uwagę w procesie wyboru lokalizacji budowy centrum dystrybucyjnego.

Zobacz również w i.pl: Lidl w Wielkiej Brytanii tańszy niż w Polsce! Za niektóre produkty płacimy nawet 3 razy więcej

"Główną funkcją planowanego Centrum Dystrybucji w Gietrzwałdzie będzie dystrybucja przede wszystkim produktów spożywczych, a także przemysłowych do kilkudziesięciu sklepów Lidl Polska zlokalizowanych w województwie warmińsko-mazurskim oraz części województw ościennych. Obecnie w Polsce funkcjonuje 12 takich centrów dystrybucji Lidl Polska" - poinformował Lidl Polska w piśmie.

Czytaj także:

IAR/PAP/PR24.pl/mk

Polecane

Wróć do strony głównej