Grupa Orlen ze wsparciem ARP. Pozyska statki na potrzeby morskich elektrowni wiatrowych

Lotos Petrobaltic z Grupy Orlen podpisał umowę o współpracy z Agencją Rozwoju Przemysłu przy budowie trzech jednostek przeznaczonych do transferu pracowników na obszar morskich elektrowni wiatrowych - podał koncern.

2023-10-09, 17:05

Grupa Orlen ze wsparciem ARP. Pozyska statki na potrzeby morskich elektrowni wiatrowych
Grupa Orlen ze wsparciem ARP. Pozyska statki na potrzeby morskich elektrowni wiatrowych.Foto: Nanisimova/ Shutterstock

Porozumienie dotyczy również zabezpieczenia finansowania na realizację projektu. Statki, które mają zostać oddane do użytku w latach 2025-2026, będą mogły być również wykorzystywane podczas prac instalacyjnych oraz przy układaniu kabli.

Do rozwoju morskiej energetyki wiatrowej podchodzimy kompleksowo. Inwestujemy w budowę pierwszej morskiej farmy wiatrowej Baltic Power, która powstanie na polskich wodach Bałtyku. To najbardziej zaawansowany projekt offshore wind w Polsce. Ostatnio uzyskaliśmy także pięć koncesji na budowę kolejnych farm wiatrowych na obszarze Polskiej Wyłącznej Strefy Ekonomicznej Morza Bałtyckiego. Aby zapewnić sprawną obsługę serwisową tych obiektów, będziemy potrzebować specjalistycznych statków. Umową z Agencją Rozwoju Przemysłu rozpoczynamy budowę floty do obsługi morskiej energetyki wiatrowej - powiedział prezes Orlenu Daniel Obajtek, cytowany w komunikacie. 

Statki zbudowane w polskich stoczniach

Współpraca dotyczy statków przeznaczonych do transportu załogi. Zgodnie z zapisami umowy, wyznaczona spółka z Grupy Kapitałowej Agencji Rozwoju Przemysłu pozyska oferty od stoczni na budowę 3 takich jednostek, pozyska finansowanie, a następnie dostarczy gotowe już statki i odda je spółce Lotos Petrobaltic w czarter typu bareboat (czyli bez załogi).

Jednostki mają zostać zbudowane przez polskie stocznie, a także zaprojektowane przez polskie biuro projektowe na podstawie dostarczonego przez Lotos Petrobaltic projektu technicznego. Wymagania techniczne to m.in.: umożliwienie transportu 24 technikom, silnik typu dual-fuel, możliwość transportowania ładunków oraz własny dźwig. Jednostki mają zostać oddane do użytku w latach 2025-2026 i wyczarterowane do prac serwisowych na terenie morskich farm wiatrowych.

REKLAMA

Czytaj także tvp.info: Prezes Orlenu: w najbliższych tygodniach nie przewidujemy wzrostu cen paliw

- Lotos Petrobaltic ma ponad trzydziestoletnie doświadczenie w działalności offshore i logistyce morskiej. Aktywnie działamy również w sektorze morskiej energetyki wiatrowej, prowadząc badania geotechniczne. Naszą ambicją jest zwiększenie zaangażowania w tym obszarze. Podpisana umowa pozwoli nam zdobyć dodatkowe kompetencje w postaci świadczenia usług logistycznych przy serwisowaniu morskich elektrowni wiatrowych. To nie tylko ważny krok na drodze realizacji naszej strategii, ale także szansa dla całej gospodarki. Udział w tym procesie polskich przedsiębiorców przyczyni się do budowania ich pozycji w światowym łańcuchu wartości w segmencie morskiej energetyki wiatrowej - powiedział prezes Lotos Petrobaltic Grzegorz Strzelczyk.

Współpraca z ARP

Współpraca Lotos Petrobaltic z Agencją Rozwoju Przemysłu rozpoczęła się już w 2021 roku. Jej wspólnym celem jest budowa oraz czarter jednostek serwisowych należących do armatora z siedzibą w Polsce, co daje perspektywy utworzenia i systematycznego wzmacniania lokalnego łańcucha dostaw produktów i usług (local content) dla MEW (obszar morskich elektrowni wiatrowych) tworzonego przez krajowe przedsiębiorstwa przemysłowe.

W wyniku tej współpracy osiągnięto porozumienie w zakresie sposobu finansowania floty takich specjalistycznych statków. Spółki z Grupy Kapitałowej Agencji Rozwoju Przemysłu dysponują potencjałem, w tym również finansowym, który może zostać efektywnie wykorzystany przy realizacji projektów na potrzeby morskiej energetyki wiatrowej na Bałtyku.

REKLAMA

Zobacz również w i.pl: Orlen dzięki ekspansji coraz wyżej w rankingu światowych gigantów. Teraz czas na rynek austriacki

- Agencja Rozwoju Przemysłu wspiera rozwój polskiego przemysłu w trzech podstawowych obszarach: restrukturyzacji, rozwoju technologii innowacyjnych oraz transformacji energetycznej. ARP łączy te kluczowe zagadnienia poprzez aktywne wsparcie budowy łańcucha dostaw na polskie MFW (obszar morskich elektrowni wiatrowych). Dzięki zaangażowaniu w tworzenie polskiej floty serwisowej nasza spółka zwiększy swój udział w budowę łańcucha dostaw dla nowo powstającego sektora energetycznego w Polsce - sektora morskiej energetyki wiatrowej - powiedział prezes ARP Cezariusz Lesisz.

Czytaj także:

PR24.pl/mk

REKLAMA


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej