Ekspert SGH: realizacja obietnic wyborczych oznacza wzrost zadłużenia państwa
Plany rządu Donalda Tuska dotyczące wydatków i dochodów, pokazują że wiele wydatków ma charakter "sztywny" i nie można z nich zrezygnować, aby kontynuować programy społeczne i gospodarcze poprzedników - powiedział dr Artur Bartoszewicz ze Szkoły Głównej Handlowej w audycji "Ekspres Gospodarczy" w Programie 1 Polskiego Radia.
2023-12-19, 17:00
W opinii eksperta SGH założenia rządu Donalda Tuska, takie jak np. inflacja na poziomie 6 procent (rok do roku), pokazują, że będzie ona z nami długi czas, co będzie dla wszystkich dotkliwe, tym bardziej że na jej poziom negatywnie wpływać mogą rosnące ceny paliw, gdyby konflikt na Bliskim Wschodzie jeszcze się zaostrzył.
A skoro deficyt budżetowy oszacowano na 184 mld PLN, a wzrost PKB na + 3 procent i dochody na 682 mld PLN, to aby sfinansować wydatki potrzebne jest zachowanie twardej polityki wpływów podatkowych, niezależnie od nacisków koalicjantów na PO.
Trzeba też będzie zbudować pozytywną narrację o stanie finansów państwa u zagranicznych inwestorów, aby pozyskać środki na deficyt przez emisję obligacji. A przedwyborcze straszenie złym stanem finansów publicznych bardzo ten proces utrudni. Pozytywnym sygnałem będzie napływ środków z KPO oraz unijnych funduszy strukturalnych w drugiej połowie roku, które mogą dodatkowo zwiększyć poziom PKB od 0,5 do 1 procenta.
Ale nie zmienia to faktu, że w przyszłym roku będzie duży deficyt budżetowy i stan finansów publicznych nie ulegnie poprawie.
REKLAMA
Zapraszamy do wysłuchania audycji, którą prowadziła Justyna Golonko.
Posłuchaj
PR24/PR1/Justyna Golonko/sw
REKLAMA
REKLAMA