Protest niemieckich rolników. Szef FDP: nie mają najgorzej

Tysiące rolników w Niemczech protestuje od poniedziałku przeciwko polityce oszczędnościowej rządu Olafa Scholza. Minister finansów Christian Lindner uważa, że rolnikom powodzi się "stosunkowo dobrze", a skala protestu jest nieadekwatna do ich rzeczywistej sytuacji.

2024-01-09, 18:00

Protest niemieckich rolników. Szef FDP: nie mają najgorzej
Protest niemieckich rolników.Foto: PAP/Marcin Bielecki

Niemieccy rolnicy protestują przeciwko cięciom wymuszonym wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego, który uniemożliwił przeznaczenie środków z funduszu pandemicznego na cele klimatyczne. Zniesienie ulg podatkowych na maszyny rolnicze i dopłat do paliwa przyniosłoby oszczędności rzędu miliarda euro.

Akcja spotyka się z poparciem społecznym

W grudniu rząd częściowo wycofał się ze swoich propozycji. Ulga podatkowa dla nabywców diesla zostanie zlikwidowana stopniowo w ciągu kilku lat. Zdaniem protestujących te ustępstwa są niewystarczające. Media podkreślają, że mimo utrudnień na drogach akcja spotyka się z dużym poparciem społecznym. Z sondażu instytutu Insa wynika, że 70 procent obywateli popiera strajk rolników. Wstawili się za nimi też niektórzy politycy koalicji rządowej, w tym minister rolnictwa Cem Özdemir.

Czytaj także:

Do całkowitego wycofania planowanych cięć namawia Olafa Scholza także jego partyjny kolega i premier Dolnej Saksonii Stephan Weil. Kanclerz pozostaje jednak niewzruszony, podobnie jak minister finansów Christian Lindner. W jego ocenie rolnicy nie są w najgorszej sytuacji. "Sektor rolniczy korzysta już z innych ulg, przykładowo z obniżonego podatku od prądu i nowych dotacji na przebudowę stodół. Wszystkich niestety nie obsłużymy" - zaznaczył szef FDP.

REKLAMA

Demonstracja przed Bramą Brandenburską

W zeszłym roku media branżowe pisały o "większej produktywności i rekordowych zyskach" w niemieckim rolnictwie. Latem szef Niemieckiego Związku Rolników Joachim Rukwied mówił o "znacznej poprawie" sytuacji wielu gospodarstw, które zyskały na wzrostach cen żywności.
Ogólnokrajowy strajk rolników potrwa do 15 stycznia. Końcowym akordem protestu będzie kolejna wielka demonstracja przed Bramą Brandenburską w Berlinie.

Zobacz również:

Posłuchaj

Posłuchaj

O proteście niemieckich rolników - z Berlina dla Polskiego Radia Wojciech Osiński. (iAR) 0:57
+
Dodaj do playlisty

IAR/Informacyjna Agencja Radiowa/PR24/akg

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej