Te same stanowiska i kompetencje. Pracodawcy i tak wolą Polki niż Ukrainki? Jest nowy raport PIE

O prawie 30 procent mniejszy jest odzew pracodawców na CV Ukrainek niż Polek o tych samych kompetencjach, wysyłane na te same stanowiska. Polski Instytut Ekonomiczny przestawił raport "Uchodźcy z Ukrainy na polskim rynku pracy: możliwości i przeszkody".

2024-01-31, 16:34

Te same stanowiska i kompetencje. Pracodawcy i tak wolą Polki niż Ukrainki? Jest nowy raport PIE
Uchodźcy relatywnie częściej niż migranci przedwojenni pracują poniżej swoich kwalifikacji. Foto: Shutterstock/Jacob Lund

Instytut przeprowadził badanie jakościowe - wywiady z uchodźcami oraz eksperyment polegający na wysyłaniu sfabrykowanych CV w odpowiedzi na prawdziwe ogłoszenia o pracę. Różnice w odzewie pracodawców dotyczyły ogłoszeń bez wymogu specjalistycznych umiejętności.

Andrzej Kubisiak, zastępca dyrektora Polskiego Instytutu Ekonomicznego, zaznaczył, że w Polsce jest najwyższy w Europie wskaźnik aktywności zawodowej uchodźców z Ukrainy. To 65 procent. Ale zwrócił też uwagę na dyskryminację na rynku pracy.

- Dochodzi w Polsce też do niewielkiej, ale jednak dyskryminacji uchodźców na polskim rynku pracy. To nie jest zjawisko różne od tego, co się dzieje też na innych rynkach. To są dosyć klasyczne mechanizmy zatrudniania pracowników poniżej kwalifikacji, kompetencji. To są również niższe wynagrodzenia. Mediana płac uchodźców w Polsce jest bliższa minimalnemu wynagrodzeniu w naszym kraju niż medianie w naszej gospodarce - powiedział Andrzej Kubisiak.

PIE przygotował rekomendacje

Andrzej Kubisiak powiedział, że po analizie wyników badania PIE przygotował rekomendacje. Wśród nich jest włączanie uchodźców w życie społeczne i ekonomiczne, kursy języka polskiego - bo brak znajomości języka jest, jak określi Kubisiak, "kluczową barierą" w podejmowaniu zatrudnienia. Ponadto zwrócił uwagę na potrzebę szczegółowego monitorowania, co się dzieje z uchodźcami na polskim rynku pracy, oraz włączanie dzieci w system edukacji.

REKLAMA

Posłuchaj

Andrzej Kubisiak, zastępca dyrektora PIE mówi, że w Polsce jest najwyższy w Europie wskaźnik aktywności ekonomicznej uchodźców z Ukrainy (IAR) 0:24
+
Dodaj do playlisty

Uchodźcy relatywnie częściej niż migranci przedwojenni pracują poniżej swoich kwalifikacji. Kluczowym elementem w procesie znalezienia pracy, szczególnie w kontekście jej dopasowania do umiejętności, jest znajomość języka. Z badań wynika, że 82 procent uchodźców znających język Polski pracuje. To o ponad 30 procent więcej, niż nieznających polskiego.

Czytaj także:

IAR/PAP/PR24.pl/mk

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej