Chiny planują zwiększyć wydatki na zbrojenia. Niepodległość Tajwanu zagrożona

2024-03-05, 14:44

Chiny planują zwiększyć wydatki na zbrojenia. Niepodległość Tajwanu zagrożona
Chiny/ Rząd zwiększy wydatki na obronność o 7,2 proc.; inne państwa apelują o rozwagę.Foto: Shutterstock/ Vectorkel

Chiny zwiększą wydatki na obronność o 7,2 proc. w 2024 r. - zapowiedział chiński premier Li Qiang, przemawiając we wtorek przed chińskim parlamentem. Kolejny wzrost nakładów na obronność, w kontekście wzrostu napięć w Cieśninie Tajwańskiej i na Morzu Południowochińskim, niepokoi m.in. Japonię.

Jak wynika z opublikowanego we wtorek raportu ministerstwa finansów, wydatki wojskowe rządu centralnego wzrosną w 2024 r. do 1,67 bln juanów (231 mld dolarów).

To już trzeci rok z rzędu, w którym nakłady na obronność rosną o ponad 7 proc., mimo spowolnienia gospodarczego. Od czasu przejęcia władzy przez przywódcę Xi Jinpinga dekadę temu wydatki na ten cel wzrosły dwukrotnie w obliczu rosnących napięć militarnych na linii Pekin-Waszyngton.

Wszechstronne wysiłki

Przemawiając przed blisko 3 tys. delegatów chińskiego parlamentu, Li Qiang zapowiedział podjęcie wszechstronnych wysiłków w celu zwiększenia zdolności wojskowych oraz zadeklarował, że ChRL będzie "zdecydowanie przeciwstawiać się separatystycznym działaniom mającym na celu niepodległość Tajwanu oraz ingerencjom z zewnątrz", nawiązując do wsparcia udzielanego przez USA i ich sojuszników.

Xi utrzymuje, że "zjednoczenie" Tajwanu z Chinami kontynentalnymi jest nieuniknione, i określa je jako warunek lansowanego przez siebie "wielkiego odrodzenia narodu chińskiego". Komunistyczne władze w Pekinie nie wykluczają użycia siły w celu podporządkowania sobie Tajwanu.

Rada do Spraw Kontynentalnych Tajwanu (MAC) w odpowiedzi zaapelowała do chińskiego rządu, aby wziął pod uwagę "obiektywny fakt, że obie strony Cieśniny Tajwańskiej nie są sobie podporządkowane", i "porzucił swój skostniały sposób myślenia politycznego oraz stworzył sprzyjające warunki dla zdrowej (…) interakcji między dwiema stronami poprzez dialog i komunikację bez żadnych warunków wstępnych".

Tego samego dnia rzecznik japońskiego rządu Yoshimasa Hayashi zwrócił uwagę, że Chiny "bez wystarczającej przejrzystości" stale zwiększają wydatki na obronę narodową.

- Konieczne jest zareagowanie na największe, bezprecedensowe wyzwanie strategiczne w historii, aby zapewnić pokój i stabilność Japonii i społeczności międzynarodowej oraz wzmocnić porządek międzynarodowy - wezwał Hayashi.

Czytaj także:

IAR/Beata Płomecka/mib/wmkor

Polecane

Wróć do strony głównej