Lekka poprawa koniunktury w polskiej gospodarce. Ważny wskaźnik jest jednak niżej niż oczekiwano

Nastroje wśród producentów polskiego przemysłu nie są najlepsze na co wskazuje bardzo ważny indeks PMI. Według najowszego odczytu za marzec ukształtował się on na poziomie 48 punktów w wobec 47,9 punktów w lutym. Analitycy oczekiwali odczytu jednak na nieco wyższym poziomie. 

2024-04-02, 09:34

Lekka poprawa koniunktury w polskiej gospodarce. Ważny wskaźnik jest jednak niżej niż oczekiwano
Wskaźnik PMI dla polskiego przemysłu lekko w górę, nadal jednak pozostaje poniżej 50 pkt. Foto: Shutterstock/FOTO Eak

Autorzy badania z firmy S&P Global Market Intelligence podają, że ankietowani producenci zwracali uwagę w marcu na słabe warunki popytu w kraju i za granicą, zwłaszcza na głównych rynkach eksportowych Europy Zachodniej.

Z kolei ceny zakupu środków produkcji nieznacznie wzrosły, ponieważ dostawcy przenosili wyższe koszty produkcji na nabywców.

"Producenci zasygnalizowali jednak utrzymujący się spadek cen fabrycznych, a tempo obniżki cen przyspieszyło najbardziej od października 2023 roku" - napisano w komunikacie.

Marcowy wskaźnik jest najwyższy od czterech miesięcy, ale nadal poniżej neutralnego progu 50,0 pkt, tak jak było co miesiąc od maja 2022 roku. 

REKLAMA

"Marcowe dane podkreśliły znaczny spadek wolumenów produkcji w całym sektorze przemysłowym, związany w przeważającej mierze ze słabością portfeli zamówień. Łączna liczba nowych zamówień maleje już od 25 miesięcy, a ostatni spadek sprzedaży przypisuje się słabemu popytowi zarówno na rynku krajowym, jak i na rynkach eksportowych. Respondenci badania często zwracali uwagę na spadek sprzedaży eksportowej do klientów w Niemczech i Holandii" - napisano.

Lekki optymizm

Producenci towarów zachowali optymizm w odniesieniu do perspektyw wzrostu produkcji w ciągu najbliższych 12 miesięcy.

"Poziom tego optymizmu spadł jednak najniżej od początku roku. Wynikało to przede wszystkim z niskiego poziomu planowanej sprzedaży i obaw dotyczących szerszych perspektyw gospodarczych" - podano w raporcie.

"Wskaźnik PMI dla Polski pozostał w marcu na ujemnym poziomie dwudziesty trzeci miesiąc z rzędu, przez co obecny okres spadkowy zrównał się z poprzednim najdłuższym spadkiem odnotowanym w badaniu między wrześniem 2000 roku a lipcem 2002 roku. Wielkość produkcji, liczba nowych zamówień oraz eksport kontynuowały rekordowe spadki, przy czym niewiele wskazywało na spowolnienie tempa tych spadków. Presja cenowa pozostała słaba - ceny zakupu środków produkcji były jedynie nieznacznie wyższe niż w lutym, a ceny produkcji spadły dwunasty miesiąc z rzędu, ponieważ firmy próbują stymulować sprzedaż. Polskich producentów dławi słaby popyt w strefie euro, zwłaszcza w Niemczech i Francji. Wskaźnik PMI Flash dla strefy euro osiągnął w marcu poziom 45,7 pkt, przy czym wskaźnik dla samych Niemiec spadł do poziomu 41,6 pkt. Różnica pomiędzy polskim a niemieckim wskaźnikiem PMI jest największa od połowy 2012 roku i należy do największych w historii - powiedział dyrektor ekonomiczny S&P Global Market Intelligence Trevor Balchin, cytowany w komunikacie.

REKLAMA

Czytaj także:

IAR/PAP/ISBnews/PR24.pl/mk

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej