"Luka opiekuńcza" oznacza trudniejszy powrót kobiet na rynek pracy

Istnieje "luka płacowa" pomiędzy matkami i ojcami oraz "luka opiekuńcza", co bezpośrednio wpływa na powrót matek na rynek pracy Katarzyna Lipowska, ekspertka z Instytutu Badań Strukturalnych mówi o barierach w powrocie matek na rynek pracy ( "Ekspres Gospodarczy" Justyna Golonko PR1)

2024-05-27, 17:00

"Luka opiekuńcza" oznacza trudniejszy powrót kobiet na rynek pracy
Problemem z powrotem matek jest tzw. luka opiekuńcza, czyli okres po rocznym urlopie wychowawczym i pójściem dziecka do żłobka. To wpływa na pozycję zawodową matek na rynku pracy.Foto: Shutterstock.com

Ekspertka wyjaśniła, że dwuletni okres gdy kończy się roczny płatny urlop wychowawczy i po dwóch latach można oddać dziecko do żłobka, wpływa na motywację matek, aby zająć się dziećmi, a nie pracą. Wynika to z takich spraw jak problemy komu je zostawić pod opieką, problemów z dojazdami. Ale przede wszystkim z różnicy zarobków pomiędzy kobietą i mężczyzną, co przekłada się na relacje i dysproporcje zarobków ojców i matek. Dlatego duża część kobiet wypada z rynku pracy i większość z nich nie podejmuje pracy zarobkowej właśnie po okresie trzech lat. Problem "luki  opiekuńczej" i "luki płacowej", od lat skutecznie eliminują kraje skandynawskie. A w Polsce krokiem w tą stronę są nowe, rządowe programy pomocowe, takie jak: np. "babciowe", aktywny rodzic etc.


Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, którą prowadziła Justyna Golonko.

PR1/PR24/sw

* * *

Audycja: Ekspres Gospodarczy 

REKLAMA

Prowadzący: Justyna Golonko

Goście: Katarzyna Lipowska, ekspertka z Instytutu Badań Strukturalnych 

Data emisji: 27 05 2024

Godzina emisji: 16:34

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej

Najnowsze