Wiele osób znów staci pracę
Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych prognozuje, że w najbliższym czasie bezrobocie może nieznacznie wzrosnąć.
2012-02-03, 10:02
Wskaźnik Rynku Pracy, informujący z wyprzedzeniem o zmianach w wysokości bezrobocia, od sierpnia ubiegłego roku rośnie. Jednak skala wzrostu w ostatnim czasie nieznacznie osłabła w porównaniu do ostatnich trzech miesięcy.
Bezrobocie, które od lipca do października utrzymywało się na poziomie 11,8 procent, na koniec roku wzrosło do 12,5 procent. Z drugiej strony rośnie liczba ofert pracy, kierowanych do urzędów zatrudnienia. W grudniu ubiegłego roku wzrost wyniósł około 7 procent w porównaniu z listopadem.
BIEC wskazuje, że ogólna koniunktura w przetwórstwie przemysłowym oceniana jest dosyć negatywnie, co wpływa na deklaracje przedsiębiorstw w sprawie wielkości zatrudnienia. W całym roku 2011 utrzymywała się około 5- procentowa przewaga przedstawicieli firm deklarujących zwolnienia pracowników nad tymi, którzy chcą zatrudniać. Jednak w grudniu ubiegłego roku odsetek ten wzrósł do 8 procent. Najczęściej o możliwości zwalniania pracowników mówią właściciele małych i średnich przedsiębiorstw.
REKLAMA