Sejm uchwalił zmiany w systemie emerytalnym. OFE czy ZUS?
Sejmie uchwalił zmiany w Otwartych Funduszach Emerytalnych. Ponad 50 procent oszczędności zgromadzonych w Otwartych Funduszach Emerytalnych ma być przekazanych do ZUS-u.
2013-12-06, 13:52
Posłuchaj
Posłowie przyjęli poprawkę PO, która zapewniła, że tekst ustawy ma brzmienie takie, jak proponował rząd. Marszałek Sejmu Ewa Kopacz ogłosiła, że głosowało 449 posłów. 232 posłów było za, 216 przeciw. 1 poseł wstrzymał się od głosu. - Tym samym Sejm uchwalił ustawę o zmianie niektórych ustaw w związku z określeniem zasad wypłaty emerytur ze środków zgromadzonych w Otwartych Funduszach Emerytalnych - oświadczyła Ewa Kopacz.
Pozew zbiorowy ws. OFE: prawnicy liczą na milion osób
999 poprawek przepadło
Zgłoszenie poprawki PO, która zawierała całościowy tekst nowelizacji, spowodowane było tym, że posłowie SP zgłosili podczas drugiego czytania 999 poprawek. Przyjęcie poprawki PO spowodowało, że wszystkie inne poprawki zgłoszone do projektu, a było ich ogółem ponad tysiąc, stały się bezprzedmiotowe.
Ekonomiści: rząd chce przejąć 2/3 obecnych zasobów emerytalnych Polaków
REKLAMA
Czas na Senat, prezydenta i TK
Sejmowe prace nad ustawą o zmianach w OFE trwały 4 dni. W przyszłym tygodniu uchwaloną przez Sejm ustawą zajmie się Senat. Potem ruch będzie należał do prezydenta, który może te zmiany podpisać albo skierować projekt do Trybunału Konstytucyjnego.
Opozycja oburzona
Posłowie opozycji nie kryli oburzenia z powodu tak szybkiego uchwalania tak ważnej dla przyszłych emerytów ustawy. Twój Ruch i Solidarna Polska zapowiadają zaskarżenie jej do Trybunału Konstytucyjnego. W Trybunale pojawi się więcej wniosków w tej sprawie, gdyż bardzo wielu ekonomistów uważa, że zasadniczym celem zmian jest szybkie przejęcie dwóch trzecich obecnych zasobów emerytalnych Polaków. Docelowo zaś likwidacja funduszy i powrót do monopolu ZUS.
Rząd broni zmian twierdząc, że umorzenie obligacji skarbu państwa jest konieczne, gdyż jak mówił minister pracy Władysław Kosiniak Kamysz, nie stać na jałowy obieg pieniądza. Dzięki reformie OFE już w przyszłym roku o ponad 15 miliardów złotych zmniejszy się dziura w Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.
Podczas uchwalania ustawy na sali obrad nie było obecnego ministra finansów Mateusza Szczurka, co wywołało oburzenie posłów opozycji.
OFE czy ZUS?
Znowelizowana ustawa przewiduje m.in., że przyszli emeryci będą mogli decydować, czy nadal chcą przekazywać część składki do OFE, czy też całość do ZUS. Z OFE do ZUS mają zostać przeniesione obligacje Skarbu Państwa. W te papiery, jak i w inne instrumenty dłużne gwarantowane przez Skarb Państwa, OFE nie będą mogły już inwestować.
Suwak bezpieczeństwa
Przez 10 lat przed osiągnięciem wieku emerytalnego środki z OFE mają być stopniowo przenoszone na fundusz emerytalny FUS i ewidencjonowane na prowadzonym przez ZUS subkoncie (tzw. suwak bezpieczeństwa). Wypłatą emerytur będzie zajmował się ZUS. Po osiągnięciu wieku emerytalnego środki stanowiące podstawę wyliczenia emerytury będą przez trzy lata podlegać dziedziczeniu.
REKLAMA
Polskiego emeryta czekają jednak palmy … w Indiach
Sejm zgodził się na zmiany w OFE wg rządowego projektu
TVN24/x-news
REKLAMA
Burzliwa debata w Sejmie przed głosowaniem ws. OFE
Sejm/x-news
abo
REKLAMA
REKLAMA