more_horiz
Gospodarka

"Nie pozostajemy obojętni na los naszych sąsiadów". Bank Pekao z pomocą Ukraińcom

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2022 15:53
W opinii Leszka Skiby, prezesa Pekao, przed bankiem stoją wyzwania związane z gospodarczymi reperkusjami wojny na Ukrainie, jak presja na wzrost cen surowców, możliwa zmiana kierunków ich dostaw, jeszcze wyższa inflacja oraz ogromny napływ uchodźców.
Bank Pekao przygotował specjalną ofertę dla Ukraińców, obejmującą darmowe konta dla klientów indywidualnych i biznesowych.
Bank Pekao przygotował specjalną ofertę dla Ukraińców, obejmującą darmowe konta dla klientów indywidualnych i biznesowych.Foto: shutterstock/Robson90

W trakcie prezentacji wyników spółki Leszek Skiba, prezes Banku Pekao powiedział, że "rosyjska agresja na Ukrainę była wstrząsem dla nas wszystkich". - Nie pozostajemy obojętni na los naszych sąsiadów. Robimy wiele, aby wesprzeć uchodźców. Pomagamy Ukrainie, bo dziś to nasza powinność i obowiązek - zaznaczył prezes Banku Pekao.

Specjalna oferta dla Ukraińców

Poinformowano, że Bank przygotował specjalną ofertę dla Ukraińców, obejmującą darmowe konta dla klientów indywidualnych i biznesowych z Ukrainy, aplikację mobilną i bankowość elektroniczną oraz obsługę infolinii w języku ukraińskim, a także zniesienie opłat za przelewy do banków w Ukrainie.

Ponadto Bank Pekao rozpoczął działania, by pomóc ofiarom wojny w Ukrainie. Fundacja Banku Pekao przekaże 0,5 mln zł na dedykowane konto Polskiego Czerwonego Krzyża. Środki zostaną przeznaczone m.in. na zakup opatrunków, apteczek, łóżek polowych, żywności i sprzętu do przygotowania tymczasowego pobytu uchodźców w Polsce.

Stabilne podstawy

Zdaniem Pawła Strączyńskiego, wiceprezesa Banku Pekao, bank ma bardzo stabilne podstawy, zarówno w zakresie kapitałowym, jak i płynnościowym, jednak musi brać pod uwagę różnego rodzaju scenariusze.

- Reagujemy na bieżąco zarówno na wydarzenia krótkoterminowe, czyli np. wprowadzamy zupełnie nową ofertę dla obywateli Ukrainy, którzy przyjeżdżają do Polski. Proponujemy im otwarcie rachunku, zdeponowanie pieniędzy na polskich kontach, odpowiadamy również na zapytania przedsiębiorców ukraińskich, którzy chcieliby przenieść swoje firmy do Polski - powiedział wiceprezes Strączyński.

Posłuchaj
05:00 PR1 2022_03_04-16-33-29.mp3 W Programie 1 Polskiego Radia prezes Banku Pekao Leszek Skiba mówił m.in. o osłabieniu złotego i sytuacji na rynku walutowym. Rozmawiała Justyna Golonko.

 

Czytaj także:

Wyższe zyski

Skonsolidowany zysk Banku Pekao S.A. w 2021 r. wyniósł 2,175 mld zł - przekroczył poziom sprzed pandemii i był dwa razy wyższy niż w 2020 r., a zysk w IV kwartale 2021 r. urósł do 694 mln zł wobec 185 mln rok wcześniej.

PR1, PR24, akg