more_horiz
Gospodarka

"Nałożone na Rosję restrykcje zdewastowały jej gospodarkę". Sekretarz skarbu USA mówi o kolejnych sankcjach

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2022 19:15
- USA i UE mogą nałożyć na Rosję kolejne sankcje, zwłaszcza że dopuszcza się ona na Ukrainie coraz większych okrucieństw - powiedziała szefowa amerykańskiego resortu finansów Janet Yellen w wywiadzie dla "Washington Post". Chiny nie przyjdą Moskwie z finansową pomocą - dodała.
Szefowa amerykańskiego resortu finansów Janet Yellen nie wykluczyła kolejnych sankcji na Rosję.
Szefowa amerykańskiego resortu finansów Janet Yellen nie wykluczyła kolejnych sankcji na Rosję.Foto: Wikimedia Commons, US Department of the Treasury

- Wygląda na to, że (Rosja) dopuszcza się coraz większych okrucieństw wobec cywilów, jest więc właściwym posunięciem, by wraz z naszymi sojusznikami podjąć pracę nad nowymi sankcjami - oświadczyła Yellen.

Oceniła też, że nałożone już na Rosję restrykcje "zdewastowały" jej gospodarkę. - Odizolowaliśmy Rosję finansowo. Kurs rubla stale spada, giełda jest zamknięta. Rosja jest skutecznie odłączona od międzynarodowego systemu finansowego - przypomniała.

"Skarbiec wojenny Rosji", czyli 600 mld dol. rezerw walutowych, które miały osłonić rosyjską gospodarkę przed skutkami sankcji, jest "prawie nie do wykorzystania" z powodu zamrożenia znacznej części tych środków - oznajmiła.

Chiny nie przyszły Rosji z pomocą

Yellen uznała, że Chiny nie udzielą Moskwie pomocy. - Instytucje finansowe W Chinach dokonują transakcji w dolarach i euro i są zaniepokojone skutkami sankcji lub też nie chcą ich hamować - dodała.

Chiny nie są teraz skłonne do "robienia interesów z Rosją" i jak dotąd "nie rekompensowały w znaczący sposób" sankcji nałożonych na Moskwę - oceniła Yellen.

Czytaj także:

Polskie Radio24, akg