more_horiz
Gospodarka

Mogą wyłudzać dane lub pieniądze. Poczta Polska ostrzega przed fałszywymi domenami

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2022 14:20
Zespół CERT Poczty Polskiej otrzymał informację o rejestracji domen internetowych podszywających się pod Pocztę Polską - poinformował operator. Jak dodano zarejestrowane domeny to m.in.: poczla-poiska.pl oraz poczta-polska.pt.
Niderlandy wydalą 17 rosyjskich dyplomatów za szpiegostwo
Niderlandy wydalą 17 rosyjskich dyplomatów za szpiegostwoFoto: Portrait Image Asia/Shutterstock

Zespól prasowy Poczty Polskiej przestrzega, że podszywanie się pod znane firmy w internecie to częsty sposób cyberprzestępców, by wyłudzić dane lub pieniądze od nieświadomych użytkowników.

Czym różnią się fałszywe strony?

- Nazwy rzekomych domen Poczty Polskiej, które pojawiły się ostatnio w internecie, zostały skonstruowane tak, by jak najwierniej przypominać w zapisie istniejącą stronę Spółki. Fałszywe strony różnią się od oficjalnej jedynie jedną literą. Wystarczy chwila nieuwagi, by paść ofiarą kradzieży. Spółka apeluje do klientów, by uważnie przyglądali się adresom stron oraz o to, by nie klikali w podejrzane lub otrzymane od nieznanych osób linki - tłumaczy rzecznik prasowy Poczty Polskiej Daniel Witowski.

Poczta przypomina o swoich prawdziwych domenach

Operator przekazał, że spółka podjęła środki zaradcze ws. rejestracji domen internetowych podszywających się pod pocztę. Zwrócono jednak uwagę, że cyberprzestępcy mogą uruchamiać kolejne strony tego typu. Dodano, że zarejestrowane domeny to m.in.: poczla-poiska.pl oraz poczta-polska.pt.

Czytaj także:

Poczta ostrzega, że w przypadku otrzymania wiadomości (mail, sms) zawierających linki kierujące do tego typu stron, czy inne przypominające domenę Poczty Polskiej, należy poinformować zespół cyberbezpieczeństwa spółki pod adresem incydent@poczta-polska.pl.

Przypomniano, że oficjalną domeną spółki jest: www.poczta-polska.pl. 

PR24, akg