more_horiz
Gospodarka

Ile będzie kosztowała obsługa Tarczy Finansowej? Szef PFR podał dokładne kwoty

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2022 17:04
Koszt obsługi Tarczy Finansowej PFR wyniesie przez 10 lat ok. 1,7 mld zł - poinformował prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys. - To mniej niż 2 proc. polskiego PKB - dodał.
Głównym celem tarczy finansowej była ochrona miejsc pracy podczas pandemii.
Głównym celem tarczy finansowej była ochrona miejsc pracy podczas pandemii.Foto: Pixabay

- Koszt obsługi Tarczy Finansowej PFR wyniesie ok. 1,7 mld zł przez 10 lat. Całość obsługi programu będzie trwała do końca dekady ze względu na obsługę spłat, windykacji czy obsługę obligacji - powiedział podczas wtorkowej konferencji prasowej podsumowującej program Tarcza Finansowa PFR szef Funduszu Paweł Borys. Jak stwierdził, koszty finansowania tarczy będą "bardzo niskie".

Główne koszty obsługi

Według Borysa cały koszt tego programu z perspektywy sektora finansów publicznych wynosi mniej niż 2 proc. PKB. Prezes PFR dodał, że główne koszty obsługi dotyczą m.in. utrzymania systemów, technologii, pracowników, obsługi prawnej. - Musieliśmy chociażby obsłużyć 65 tys. indywidualnych postępowań wyjaśniających - powiedział.

Zdaniem szefa Funduszu ważnym obszarem związanym z obsługą Tarczy Finansowej było zapobieganie nadużyciom. - Łącznie zidentyfikowaliśmy ok. 2 tys. 412 firm, którym odmówiliśmy umorzenia subwencji. 819 z nich otrzymało już pismo z prośbą o zwrot subwencji. We wszystkich tych firmach prowadzone są kontrole m.in. KAS - wyjaśnił. Zaznaczył, że nieprawidłowości dotyczą niewielkiego odsetka beneficjentów Tarczy Finansowej - poniżej 1 proc. - W wielu innych krajach te wskaźniki są dwucyfrowe - stwierdził.

Cele programu

Szef PFR zwrócił uwagę, że celem programu była przede wszystkim ochrona rynku pracy, sektora przedsiębiorstw, "niedopuszczenie do utraty potencjału polskiej gospodarki". - Z ponad 350 tys. firm, które otrzymały subwencje, praktycznie wszystkie przetrwały okres pandemii - stwierdził. Dodał, że 19 przedsiębiorstw znalazło się w procesie restrukturyzacji, a 167 - w likwidacji.

Według szacunków PFR Tarcza Finansowa realnie zapobiegła utracie pracy przez ok. 600 tys. pracowników.

Borys wskazał, że jednym z efektów działania programu jest wzrost gospodarki. - Najprawdopodobniej wzrost gospodarczy w I kwartale tego roku sięgnie blisko 8 proc. - ocenił.

Czytaj także:

Program powszechnego wsparcia

Obecny na konferencji wiceprezes PFR Bartosz Marczuk przekazał, że łączna kwota umorzeń w ramach rozliczeń subwencji finansowych to ok. 43,8 mld zł. - Proces rozliczania trwa. Do tej pory z obu tarcz do PFR wróciło już 8,3 mld zł, a docelowo będzie to ponad 29 mld zł - powiedział.

Zwrócił uwagę, że Tarcza Finansowa PFR to "pierwszy w Polsce program powszechnego wsparcia, w którym wnioski można było składać wyłącznie on-line, a ich weryfikacja była automatyczna". Dodał, że to pozwoliło na udzielenie przedsiębiorcom "bardzo szybkiego wsparcia".

Wyjaśnił, że w ramach Tarczy do 353 tys. firm trafiło łącznie 73,2 mld zł wsparcia, "co pozwoliło na ochronę 3,2 mln pracowników".

PR24, akg

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem