more_horiz
Gospodarka

Embargo na rosyjską ropę. Ekspert: skuteczność sankcji może być osłabiona

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2022 16:52
Unia Europejska proponuje, aby embargo na rosyjską ropę weszło życie w ciągu pół roku, ale według mediów kraje członkowskie nie doszły do porozumienia. Według eksperta Ośrodka Studiów Wschodnich nowe sankcje mogą być bardzo dotkliwe dla gospodarki Rosji, choć ich skuteczność mogą osłabiać np. długie okresy przejściowe.
Przedstawiciele krajów UE nie doszli do porozumienia w sprawie zakazu importu rosyjskiej ropy
Przedstawiciele krajów UE nie doszli do porozumienia w sprawie zakazu importu rosyjskiej ropyFoto: PAP/Albert Zawada

Według propozycji Unii Europejskiej embargo na rosyjską ropę miałoby wejść w życie w ciągu sześciu miesięcy, bez stopniowego wycofywania się z umów, informuje w środę anonimowe źródło agencji Reutera. Ale w środę kraje członkowskie nie osiągnęły porozumienia.

Unia ma także proponować wprowadzenie w ciągu jednego miesiąca zakazu wysyłki, finansowania i ubezpieczania usług transportu rosyjskiej ropy.

Przedstawiciele krajów UE nie doszli jednak w środę do porozumienia w sprawie zakazu importu rosyjskiej ropy. Rozmowy mają być kontynuowane w czwartek - podało anonimowe źródło.

Zapowiedź sankcji

Szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen przedstawiła w środę w Parlamencie Europejskim szczegóły szóstego pakietu sankcji, które mają zostać nałożone przeciwko Rosji w odpowiedzi na jej inwazję na Ukrainę. Wśród nich znalazł się całkowity zakaz importu rosyjskiej ropy.

W ciągu pół roku ma zostać całkowicie wstrzymany import ropy naftowej, a produktów rafinowanych do końca roku. Aby sankcje weszły w życie, potrzebna jest jednak zgoda wszystkich 27 państw członkowskich UE.

Opinie ekspertów 

- Z oświadczeń przedstawicieli władz UE wynika, że przyjęcie szóstego pakietu sankcji jest przesądzone. Ich ramowy zakres wskazuje, że obejmą newralgiczny z punktu widzenia Moskwy sektor naftowy, co może być bardzo dotkliwe dla rosyjskiej gospodarki - stwierdził ekspert Ośrodka Studiów Wschodnich Szymon Kardaś w komentarzu opublikowanym na stronach tej instytucji.

Kardaś zastrzegł, że skalę dotkliwości nowych sankcji trudno jest oszacować bez znajomości szczegółów decyzji władz UE.

- Co więcej, sygnalizowana w mediach ewentualność wyłączenia wybranych państw UE spod embarga na rosyjską ropę lub ustanowienie długich okresów przejściowych mogą osłabiać skuteczność obostrzeń oraz prowadzić do wzrostu nieuczciwej konkurencji między krajami członkowskimi. (...) Dodatkowo stanowiska kręgów biznesowych z Austrii czy Niemiec rodzą wątpliwości co do tempa i skali implementacji planów znaczącego ograniczania sprowadzania surowców energetycznych z Rosji - stwierdził Kardaś.

OSW: W 2021 r. wartość rosyjskiej ropy surowej sprzedanej na rynkach zagranicznych wyniosła ok. 110 mld dolarów OSW: W 2021 r. wartość rosyjskiej ropy surowej sprzedanej na rynkach zagranicznych wyniosła ok. 110 mld dolarów

Czytaj także:

IAR/PAP/PR24.pl/mk