more_horiz
Gospodarka

Premier: pojawią się korzystniejsze dla Polaków obligacje. "Nadal apeluję do banków o wyższe oprocentowanie lokat"

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2022 14:04
- To niezdrowy model gospodarczy, gdy sektor finansowy jest beneficjentem wysokiej inflacji; koledzy, przebudźcie się, nie może być tak, że depozyty są oprocentowane na poziomie 0,1-1 proc. - powiedział premier Mateusz Morawiecki. Dodał, że wkrótce pojawią się nowe obligacje oszczędnościowe. 
Premier: Sieć zostanie powiększona do 1,5 tys. placówek (...) Będą to obligacje chroniące Polaków przed inflacją
Premier: Sieć zostanie powiększona do 1,5 tys. placówek (...) Będą to obligacje chroniące Polaków przed inflacjąFoto: PAP/Darek Delmanowicz

Występując na odbywającym się w Poznaniu kongresie Impact'22, szef rządu stwierdził, że podczas obecnego kryzysu inflacyjnego jest grupa podmiotów, która na nim zarabia, i są to banki i instytucje finansowe.

- Mam konkretny apel do prezesów banków - koledzy, przebudźcie się, nie może być tak, że 1 bln 250 mld (zł - PAP) depozytów bieżących jest oprocentowane na poziomie 0,1-1 proc. To niezdrowy model gospodarczy, kiedy bardzo dobrze dokapitalizowany sektor finansowy jest beneficjentem tej inflacji - powiedział Morawiecki.

Premier podkreślił, że tak niskie oprocentowanie depozytów występuje nie tylko w Polsce, ale także w innych państwach Europy centralnej. Zaznaczył, że spotykał się z kierownictwem "największych instytucji finansowych", aby dokonać przeglądu sytuacji.

- Wiem, że tam również jest pogłębiona refleksja co do tego, aby oprocentowanie depozytów w bardzo krótkim czasie poszło do góry - powiedział. 

Nowe obligacje 

- Chcę powiedzieć o dobrej propozycji ze strony Ministerstwa Finansów: wdrażamy nowe typy obligacji, które będą korzystne dla Polaków i będą wyznaczać benchmark właśnie po to, aby wielkie korporacje finansowe nie były tymi, które skorzystają na trwających obecnie turbulencjach gospodarczych - powiedział Morawiecki.

Jak powiedział, wkrótce pojawi się nowa obligacja, powiązana ze stopami procentowymi NBP.

- Będą to nowe obligacje jednoroczne z oprocentowaniem na poziomie stopy referencyjnej NBP, a więc obecnie 5,25 proc. - zapowiedział premier.

Większa dostępność obligacji

Dodał, że "poza tym są obligacje o wyższym oprocentowaniu, które są już dostępne, ale będziemy je promować szerzej, nie tylko w sieci banku PKO BP, ale także w innych bankach".

- Sieć zostanie powiększona do 1,5 tys. placówek, poza tym obligacje będzie można kupić przez telefon, przez internet. Będą to obligacje chroniące Polaków przed inflacją - mówił szef rządu.

Z prezentacji, jaka pojawiła się podczas wystąpienia premiera, wynika, że zostaną także zaoferowane obligacje dwuletnie z dodatkową marżą ponad stopę referencyjną. Szczegóły nowej oferty MF mają zostać zaprezentowane w 3 dekadzie maja, a papiery trafią do sprzedaży w czerwcu. 

Czytaj także:

IAR/PAP/PR24.pl/mk