more_horiz
Gospodarka

Waldemar Buda: chcemy wesprzeć Ukrainę w zakresie dystrybucji towarów

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2022 19:38
W środę podczas Kongresu 590 Waldemar Buda, minister rozwoju i technologii, powiedział, że Polska chce wesprzeć Ukrainę w zakresie dystrybucji towarów. Zwrócił uwagę na strategiczne z logistycznego punktu widzenia położenie naszego kraju.
Minister Waldemar Buda podczas tegorocznego Kongresu 590
Minister Waldemar Buda podczas tegorocznego Kongresu 590Foto: PAP/Paweł Supernak

Jak zwrócił uwagę minister Buda podczas panelu "Zjednoczeni dla odbudowy Ukrainy", nie wszystkie państwa muszą na rzecz Ukrainy dostarczać każdego rodzaju sprzęt czy świadczyć takie same usługi.

- My jako Polska, która ma dość strategiczne położenie z punktu widzenia logistycznego, chcemy wesprzeć Ukrainę w zakresie dystrybucji towarów" - wskazał Buda.

Pomożemy zorganizować transport żywności

Przypomniał, że Polska przywróciła niedawno ubezpieczenia handlowe dla przedsiębiorców na Ukrainie. "KUKE uruchomiło ofertę zatrzymaną 24 lutego (w dniu agresji Rosji na Ukrainę - PAP)" - zaznaczył.

Szef MRiT ocenił, że "ogromnym wyzwaniem jest transport żywności", w tym zbóż z Ukrainy. - Cały świat zastanawia się, jak to zrobić" - przyznał Buda. Zwrócił uwagę, że Morze Czarne jest zablokowane, i podkreślił, że problemem jest kradzież zboża przez Rosjan.

Przed wojną ponad 90 proc. eksportu zbóż i nasion oleistych opuszczało Ukrainę drogą morską. Po wybuchu wojny stało się to niemożliwe ze względu na prowadzone przez Rosję działania zbrojne i zaminowanie podejść do portów - wskazano w analizach Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

Kluczowa integracja z Unią

Jak zaznaczył minister, siła ukraińskiej gospodarki będzie zależeć od tego, jak przebiegać będzie jej proces integracyjny z Unią Europejską. Dodał, że "kluczowa jest informacja o statusie kandydackim Ukrainy w ramach starania się o członkostwo w UE".

Rada Europejska postanowiła przyznać Ukrainie i Mołdawii status krajów kandydujących - wskazano w projekcie dokumentu końcowego szczytu Rady Europejskiej, do którego dotarła we wtorek PAP. Spotkanie szefów państw i rządów UE odbędzie się w czwartek i piątek w Brukseli.

- Ta ścieżka, którą Ukraina wybrała, jest jedyną możliwą i ona będzie stymulowała szereg reform, szereg zmian, całą gospodarkę - stwierdził Buda.

Jak połączyć ukraińskie koleje z polskimi

Minister ocenił, że Polska mogłaby realizować niektóre projekty związane z pomocą Ukrainie samodzielnie, "chociażby kolejowe, drogowe". Według Budy dobrą informacją byłoby, żeby dalszy rozwój kolei ukraińskiej był zintegrowany z systemem europejskim. Dodał, że inny rozstaw torów oznacza "problem logistyczny, problem przy przeładowywaniu towarów".

Czytaj także:

- Musimy się integrować w ramach krajów Europy Środkowo-Wschodniej i koordynować pomoc i wsparcie na rzecz Ukrainy (...). Jesteśmy bardzo otwarci: od pomocy humanitarnej, wojskowej, po gospodarczą - podkreślił.

PAP/pr24.pk/PKJ