more_horiz
Gospodarka

Francja liczy się z brakami prądu zimą. Remedium - nacjonalizacja energetycznego giganta

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2022 15:36
Rząd Francji, który posiada już 84 proc. akcji grupy energetycznej EDF (Electricite de France), poinformował, że przeznaczy 9,7 mld euro na jej nacjonalizację i zgłosi we wrześniu do komisji papierów wartościowych publiczną ofertę przejęcia firmy.
Francja, która o tej porze roku eksportowała energię, musi obecnie ją importować.
Francja, która o tej porze roku eksportowała energię, musi obecnie ją importować.Foto: shutterstock/vlastas

Nacjonalizacja "pozwoli EDF przyspieszyć program (budowy) nowych reaktorów i (...) rozwój energii odnawialnych we Francji" - oznajmił minister gospodarki Bruno Le Maire.

Problemy finansowe EDF

Grupa EDF ma poważne problemy finansowe i techniczne. Ponad połowa z jej 56 reaktorów jest obecnie unieruchomiona, albo ze względu na prace konserwacyjne, albo z powodu korozji - podaje AFP.

Według agencji ratingowej S&P zadłużenie EDF może jeszcze w tym roku sięgnąć 100 mld euro. Według ekspertów, na których powołuje się agencja Reutera, rząd będzie jeszcze musiał zasilić grupę znacznymi sumami.

Francja, która zazwyczaj o tej porze roku eksportuje energię, musi obecnie importować ją z Hiszpanii, Szwajcarii, Niemiec i Wielkiej Brytanii, a niedostatki prądu staną się prawdopodobnie bardziej odczuwalne zimą.

"Ambitną przyszłość" sektora energetycznego

Premier Elisabeth Borne zapowiedziała już w swym expose wygłoszonym w Zgromadzeniu Narodowym na początku lipca, że jej gabinet zamierza w pełni znacjonalizować silnie zadłużoną grupę EDF, aby zbudować "ambitną przyszłość" sektora energetycznego.

Czytaj także:

Poinformowała, że rząd powierzy EDF zadanie budowy nowych reaktorów atomowych.

Premier ostrzegła też, że kraj musi być przygotowany na ewentualne wstrzymanie eksportu gazu przez Rosję, w tym na "wszystkie, konkretne scenariusze, nawet te najtrudniejsze".

Polskie Radio 24, akg