Ukraina zdewaluowała hrywnę. Decyzja ma pomóc gospodarce dotkniętej wojną
Bank centralny Ukrainy obniżył w czwartek kurs hrywny w stosunku do dolara o 25 procent, aby zwiększyć konkurencyjność rodzimych producentów i pomóc krajowi poradzić sobie z gospodarczymi skutkami wojny z Rosją - przekazała agencja Reutera.
2022-07-21, 12:45
Narodowy Bank Ukrainy poinformował, że ustalił nowy kurs hrywny do dolara na 36,5686, w porównaniu z poprzednim kursem na poziomie 29,25 ustanowionym pięć miesięcy wcześniej, na początku rosyjskiej inwazji.
Decyzję podjęto "przez wzgląd na zmiany w fundamentalnej charakterystyce gospodarki Ukrainy w czasie wojny oraz na umocnienie się amerykańskiego dolara w stosunku do innych walut" - dodano w komunikacie banku.
Poprawa konkurencyjności
"Ten krok poprawi konkurencyjność ukraińskich producentów, zbliży do siebie warunki wymiany walut dla różnych grup przedsiębiorstw i gospodarstw domowych oraz wzmocni odporność gospodarki w czasie wojny, a także zwiększy napływ zagranicznych walut poprzez eksport i ograniczy spekulacyjne działania uczestników rynku" - podkreślił bank.
Prezes NBU Kyryło Szewczenko oświadczył, że nowy kurs wymiany "stanie się oparciem dla gospodarki i sprawi, że będzie ona bardziej odporna w czasach niepewności".
REKLAMA
"Sztywny kurs pozwoli NBU na utrzymanie kontroli nad dynamiką inflacji i wsparcie niezakłóconego funkcjonowania systemu finansowego. To kluczowy warunek stabilnego działania gospodarki, które jest niezbędne w czasie wojny" - dodał.
Zawieszenie konieczności obsługi zadłużenia
Reuters zaznacza, że dzień przed dewaluacją hrywny rząd w Kijowie zwrócił się do wierzycieli o zawieszenie konieczności obsługi jego zadłużenia na dwa lata. Według danych Banku Światowego pod koniec 2020 roku Ukraina miała 130 mld dolarów długu zagranicznego.
Analitycy prognozują, że z powodu wojny z Rosją gospodarka Ukrainy skurczy się w 2022 roku o 35-45 proc. Władze Ukrainy szacowały, że wojna wytworzyła w budżecie dziurę o wartości 5 mld dolarów miesięcznie. Ekonomiści oceniają, że w skali roku podniesie to deficyt budżetowy do 25 proc. PKB, w porównaniu z 3,5 proc. w budżecie uchwalonym przed wojną.
Według szacunków Kijowskiej Szkoły Ekonomii odbudowa zniszczonej rosyjskimi bombardowaniami infrastruktury na Ukrainie pochłonie co najmniej 100 mld dolarów, a szef Europejskiego Banku Inwestycyjnego (EIB) Werner Hoyer ocenił, że koszt przekroczy bilion dolarów.
REKLAMA
Pomoc NBU
Pod koniec lutego 2022 r. zarząd NBP, poinformował, że podjął decyzję o udzieleniu Narodowemu Bankowi Ukrainy swapu walutowego maksymalnie do 4 mld zł. Zadeklarował też "wszelką niezbędną" pomoc dla NBU.
Od 1 kwietnia, obywatele Ukrainy mogą wymienić hrywny na złote m.in. w oddziałach PKO Banku Polskiego.
- Narodowy Bank Ukrainy zamierza powrócić do wydawania regularnych decyzji
- Wierzyciele Ukrainy zawieszą obsługę jej długu. Wzywają obligatariuszy do podjęcia podobnej decyzji
- "Skup hrywny to nie jest pomoc humanitarna". W ciągu ośmiu dni wymieniono już ponad 209 mln hrywien
PAP/PR24.pl/mk
REKLAMA
REKLAMA