more_horiz
Gospodarka

Fuzja Orlenu z Lotosem. Obajtek: kończymy proces, który jest strategiczny dla bezpieczeństwa energetycznego Polski

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2022 14:44
"Akcjonariusze PKN Orlen poparli połączenie z Grupą Lotos. To kończy proces, który był konieczny dla rozwoju i bezpieczeństwa polskiej energetyki. Pracujemy by korzyści z połączenia były widoczne jak najszybciej" - poinformował prezes PKN Orlen Daniel Obajtek. 
Prezes Obajtek: pełne wykorzystanie efektu synergii pozwoli nam maksymalizować korzyści biznesowe, a tym samym zapewni koncernowi stabilny, długofalowy rozwój
Prezes Obajtek: pełne wykorzystanie efektu synergii pozwoli nam maksymalizować korzyści biznesowe, a tym samym zapewni koncernowi stabilny, długofalowy rozwójFoto: Twitter/DanielObajtek

Akcjonariusze PKN Orlen zdecydowaną większością 98,3% głosów wyrazili zgodę na połączenie z Grupą Lotos. Dzień wcześniej korzystną decyzję w tej sprawie podjęło prawie 99% akcjonariuszy Grupy Lotos. To zamyka proces pozyskiwania zgód korporacyjnych i otwiera drogę do ostatniego kroku do finalizacji fuzji, czyli rejestracji połączenia w Krajowym Rejestrze Sądowym, podała spółka w komunikacie.

"Jesteśmy w historycznym momencie. Tworzymy nową Grupę Orlen, złożoną z aktywów PKN Orlen, Grupy Energa, Grupy Lotos, a docelowo także PGNiG. Wspólnie będziemy realizować warte miliardy złotych, strategiczne dla bezpieczeństwa energetycznego Polski i regionu, inwestycje w zero- i niskoemisyjną energetykę. Zwiększymy także nakłady na badania i poszukiwanie innowacyjnych rozwiązań, które wzmocnią naszą konkurencyjność na międzynarodowym rynku. Pełne wykorzystanie efektu synergii pozwoli nam maksymalizować korzyści biznesowe, a tym samym zapewni koncernowi stabilny, długofalowy rozwój" - poinformował prezes Daniel Obajtek, cytowany w komunikacie spółki. 

Jego zdaniem, zgoda akcjonariuszy to przypieczętowanie trudnego i wymagającego procesu.

"Jednak przede wszystkim to zdecydowane, mocne potwierdzenie, że nasza decyzja o budowie silnego koncernu multienergetycznego była słuszna, a obrany przez nas kierunek dalszego rozwoju gdańskiej rafinerii jest właściwy i gwarantuje pełne wykorzystanie jej potencjału" - dodał prezes. 

Połączenie koncernów

Połączenie zostanie zrealizowane poprzez przejęcie Grupy Lotos przez PKN Orlen.

"To oznacza, że w momencie przejęcia akcjonariusze Grupy Lotos obejmą nowe akcje w podwyższonym kapitale zakładowym PKN Orlen i staną się akcjonariuszami tej spółki. W wyniku fuzji PKN Orlen i Grupy Lotos udział Skarbu Państwa w połączonym koncernie wzrośnie do ok. 35%. Zakładając następnie połączenie z PGNiG, udział ten zwiększy się istotnie"  -wyjaśnia spółka w komunikacie.

Fuzja oznacza budowę jednego silnego koncernu multienergetycznego z przychodami na poziomie ponad 250 mld zł rocznie, który będzie z powodzeniem prowadził działalność biznesową na konkurencyjnym rynku i obsługiwał ok. 100 mln klientów w Europie, gwarantując im bezpieczeństwo dostaw paliw i energii.

Korzyści dla pracowników

Jak tłumaczy PKN Orlen, fuzja oznacza także korzyści dla pracowników Grupy Lotos, którzy zyskają nowe możliwości rozwoju zawodowego w silnym koncernie o międzynarodowej pozycji.

"Ponadto w ramach porozumienia podpisanego w lipcu br. pomiędzy PKN Orlen, Grupą Lotos i Związkami Zawodowymi obu firm pracownikom Grupy Lotos zapewniono m.in. 48-miesięczny okres obowiązywania gwarancji zatrudnienia oraz 24-miesięczny okres utrzymania dotychczasowych warunków pracy i płacy, w tym w szczególności miejsca świadczenia pracy" - podano dalej.

Nakłady inwestycyjne

W wyniku połączenia firm wzrośnie skala nakładów inwestycyjnych na rozwój poszczególnych segmentów biznesowych, które będzie tworzyć koncern multienergetyczny.

"Tylko w 2021 r. Grupa Orlen przeznaczyła na inwestycje rekordowe 9,9 mld zł, natomiast nakłady inwestycyjne na ten rok wyniosą aż 15,2 mld zł, najwięcej w historii firmy. To z kolei przełoży się na wzrost wpływów odprowadzanych przez koncern do budżetu państwa. W 2021 r. PKN Orlen wpłacił do budżetu z tytułu różnych opłat i podatków prawie 35,5 mld zł. Łącznie od 2018 r. do 2021 r. było to ok. 143 mld zł" - czytamy również.


Posłuchaj
05:33 Dawid Piekarz wiceprezes Instytutu Staszica komentuje fuzję Orlenu z Lotosem ( "Ekspres Gospodarczy" Justyna Golonko PR1) Dawid Piekarz wiceprezes Instytutu Staszica komentuje fuzję Orlenu z Lotosem ( "Ekspres Gospodarczy" Justyna Golonko PR1)

 

W czerwcu br. zgodę na połączenie PKN Orlen i Grupy Lotos wyraziła Komisja Europejska, co jednocześnie oznaczało jej pełną akceptację dla wynegocjowanych przez PKN Orlen umów i partnerów do ich realizacji. Decyzja KE potwierdziła również, że fuzja spółek nie zaburzy konkurencji w żadnym z obszarów działalności, nie tylko w Polsce, ale też w regionie.

Czytaj także:


IAR/PAP/PR24.pl/PR1/Justyna Golonko/mk