"Ponieważ kilka państw członkowskich coraz bardziej cierpi z powodu susz, ponowne wykorzystanie wody z oczyszczalni ścieków komunalnych może stać się podstawowym narzędziem zapewniającym bezpieczne i przewidywalne źródło wody" - uważa KE.
Rozporządzenie w sprawie ponownego wykorzystania wody, wchodzące w życie od czerwca 2023 r., określa minimalne wymagania dotyczące jakości wody, oraz zarządzania związanym z nią ryzykiem i monitorowania w celu zapewnienia bezpiecznego ponownego wykorzystania wody.
Komisarz ds. środowiska, rybołówstwa i oceanów Virginijus Sinkevicius przypomniał, że zasoby słodkiej wody są coraz bardziej ograniczone.
"W czasach bezprecedensowych szczytów temperatur musimy przestać marnować wodę i efektywniej wykorzystywać ten zasób, aby dostosować się do zmieniającego się klimatu i zapewnić bezpieczeństwo i zrównoważony rozwój naszych dostaw rolnych. Dzisiejsze wytyczne mogą nam w tym pomóc i zapewnić bezpieczny obieg w całej UE produktów spożywczych uprawianych z wykorzystaniem odzyskanej wody" - wskazał.
Czytaj także:
Ponowne wykorzystanie wody może ograniczyć jej pobór ze źródeł powierzchniowych i podziemnych i w ten sposób promować bardziej efektywne zarządzanie zasobami wodnymi poprzez wielokrotne wykorzystanie wody w miejskim cyklu wodnym – podała Komisja Europejska.
pr24.pl/PAP/PKJ