more_horiz
Gospodarka

PKN Orlen planuje rebranding przejmowanych stacji na Węgrzech i Słowacji

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2022 12:24
PKN Orlen zakłada zakończenie rebrandingu około 250 stacji na Węgrzech i w Słowacji oraz ok. 100 stacji Grupy Lotos w Polsce do przełomu 2022 i 2023 roku, poinformował członek zarządu ds. komunikacji Adam Burak.
PKN Orlen przejmie 185 stacji paliw Grupy MOL na Węgrzech i Słowacji
PKN Orlen przejmie 185 stacji paliw Grupy MOL na Węgrzech i SłowacjiFoto: PKN Orlen/mat.pras

- Chcielibyśmy przeprowadzić rebranding ok. 250 stacji na Węgrzech i Słowacji oraz 100 stacji Lotosu w Polsce na przełomie roku - powiedział Burak podczas konferencji prasowej.

PKN Orlen przejmie stacje paliw

W ramach umowy, będącej realizacją środków zaradczych Komisji Europejskiej w związku z przejęciem Grupy Lotos, PKN Orlen przejmie 185 stacji paliw Grupy MOL na Węgrzech i Słowacji, a MOL przejmie 417 z ok. 520 stacji Grupy Lotos w Polsce.

MOL z dobrymi wynikami

Ponad miliard trzysta milionów dolarów czystego zysku miał w pierwszym półroczu tego roku węgierski MOL. Wagę tej liczby zwiększa także fakt, że jest to o ponad 60 procent więcej niż w analogicznym okresie zeszłego roku.

Zysk ten został wypracowany przede wszystkim w sektorze wydobycia ropy i gazu. To efekt drastycznie rosnących cen tych surowców na światowych rynkach. Cena baryłki ropy wzrosła o 40 dolarów, a cena gazu jest wyższa aż pięć razy. To spowodowało zysk większy o 100 procent w tej gałęzi biznesu węgierskiego koncernu.

Co ciekawe usługi konsumenckie - czyli między innymi sprzedaż paliw na stacjach, dała MOLowi ponad 40 procent zysku mniej niż przed rokiem. To efekt cen regulowanych paliw na Węgrzech, w Chorwacji, Serbii, Słowenii i Bośni i Hercegowinie.

Kolejne przejęcia

PKN Orlen zapowiedział również przejęcie dodatkowych ok. 100 stacji w regionie Europy Wschodniej, z których przejęcie 25 placówek na Słowacji ogłoszono w kwietniu br.

Wynik netto Grupy Orlen w drugim kwartale tego roku wzrósł do 3,7 mld zł i był wyższy o ponad 1,4 mld zł od uzyskanego w tym samym okresie roku ubiegłego, kiedy to osiągnął poziom ponad 2,2 mld zł.

Wiceprezes Orlenu Jan Szewczak powiedział, że tylko niewielka część, bo około 8 do 10 procent, wypracowanego wyniku pochodzi ze sprzedaży na stacjach paliw. Podkreślił, że spółka zarabia przede wszystkim na sprzedaży produktów petrochemicznych, na rafinerii oraz na sprzedaży energii i gazu.

Grupa PKN Orlen zarządza sześcioma rafineriami w Polsce, Czechach i na Litwie, prowadzi też działalność wydobywczą w Polsce i w Kanadzie. Jej skonsolidowane przychody ze sprzedaży sięgnęły 131,5 mld zł w 2021 r. Spółka jest notowana na GPW od 1999 r.

CZYTAJ TAKŻE:


IAR/PAP/ISBnews/mk