more_horiz
Wiadomości

Prezes PKN Orlen: w MOL nie ma rosyjskiego kapitału, jest kapitał polski

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2022 16:58
- Nie znaleźliśmy w MOL rosyjskiego kapitału. Znaleźliśmy za to 20 proc. kapitału polskiego. I to są fakty - powiedział prezes PKN Orlen Daniel Obajtek, odnosząc się w ten sposób do formułowanych przez polityków opozycji zarzutów o domniemanych powiązaniach węgierskiego przedsiębiorstwa z Rosją. Jak dodał, efektem fuzji koncernów będzie możliwość pozyskania blisko 200 nowych stacji na Węgrzech i na Słowacji.
Prezes PKN Orlen odniósł się do zarzutów opozycji i podkreślił, że w MOL nie ma rosyjskiego kapitału
Prezes PKN Orlen odniósł się do zarzutów opozycji i podkreślił, że w MOL nie ma rosyjskiego kapitałuFoto: Graffitimi / Shutterstock.com

Podczas konferencji prasowej w Gdańsku prezes PKN Orlen zapowiedział, że przejęcie spółki PGNiG ma odbyć się na przełomie października i listopada. Przed tym decyzje te muszą zostać zaakceptowane przez akcjonariuszy. Jak dodał, wpis o jego połączeniu z Grupą Lotos został zamieszczony przez Sąd Rejonowy dla Łodzi-Śródmieścia.

- Proces rejestracji zamyka proces fuzji. Dziś fuzja staje się faktem - wskazał. Podkreślił, że połączony koncern jest "koncernem o bardzo dużym znaczeniu". - To wielki dzień w polskiej gospodarce. To wielki dzień dla rozwoju firm - powiedział i zaznaczył, że "połączona firma będzie coraz większym kołem  zamachowym dla całej naszej gospodarki".

W trakcie konferencji podkreślono, że połączenie przeprowadzone zostało poprzez przeniesienie całego majątku Grupy LOTOS, który obejmuje wszystkie prawa i obowiązki Grupy LOTOS - spółki przejmowanej - na spółkę przejmującą - przy podwyższeniu kapitału zakładowego spółki w drodze emisji akcji połączeniowych, które - jak zaznaczono - zostaną wydane akcjonariuszom Grupy LOTOS.

Kapitał zakładowy

W wyniku fuzji kapitał zakładowy PKN Orlen został znacznie podwyższony i wynosi obecnie 783 mln 59 tys. 906, 25 zł. Jak podano w komunikacie, połączenie nastąpiło "z dniem jego wpisania do rejestru właściwego, według siedziby PKN Orlen". Zgodnie z zawartą w nim informacją "wpis ten wywołuje skutek wykreślenia Grupy Lotos z rejestru. Z dniem 1 sierpnia 2022 r. spółka wstąpiła we wszystkie prawa i obowiązki Grupy Lotos, zgodnie z przepisem art. 494 par. 1 Kodeksu Spółek Handlowych.

Na początku czerwca tego roku zarządy PKN Orlen i Grupy Lotos uzgodniły i podpisały Plan Połączenia. Spółki ustaliły, że w zamian za 1 akcję Grupy Lotos akcjonariusze tej spółki otrzymają 1,075 akcji PKN Orlen. Informowano wówczas, że w momencie przejęcia akcjonariusze Grupy Lotos obejmą nowe akcje w podwyższonym kapitale zakładowym PKN Orlen i staną się, z dniem połączenia, akcjonariuszami tej spółki.

Zgoda akcjonariuszy

Warunkiem niezbędnym do finalizacji transakcji była zgoda akcjonariuszy obu spółek - Grupy Lotos i PKN Orlen, dotycząca warunków połączenia, co stało się w lipcu.

Wcześniej PKN Orlen zapowiadał, że zintegrowany podmiot będzie miał przychody na poziomie ok. 250 mld zł rocznie i będzie obsługiwał ok. 100 mln klientów w Europie, skutecznie konkurując na międzynarodowych rynkach i gwarantując zarazem bezpieczeństwo dostaw paliw i energii. Przyszły multienergetyczny koncern ma też rozwijać odnawialne źródła energii, w tym morskie i lądowe farmy wiatrowe oraz fotowoltaikę, jak również inwestować w paliwa alternatywne oraz małą energetykę jądrową i biomateriały.

List intencyjny w sprawie rozpoczęcia procesu przejęcia kontroli kapitałowej przez PKN Orlen nad Grupą Lotos koncern podpisał z ówczesnym Ministerstwem Energii 27 lutego 2018 r. Z kolei 20 czerwca tego roku PKN Orlen otrzymał od Komisji Europejskiej zgodę na połączenie z Grupą Lotos.

Czytaj także:

es/pap/tvp.info

Zobacz także

Zobacz także