more_horiz
Gospodarka

W Niemczech rosną ceny. Coraz więcej osób oszczędza na energii, zakupach i rozrywce

Ostatnia aktualizacja: 19.08.2022 15:32
Coraz więcej Niemców zaczęło oszczędzać z powodu rosnących cen - wynika z sondażu przeprowadzonego przez publiczną telewizję ARD. Najwięcej, bo aż 70 proc., stara się oszczędzać energię elektryczną.
66 proc. Niemców o dość niskich dochodach twierdzi, że oszczędza na codziennych zakupach
66 proc. Niemców o dość niskich dochodach twierdzi, że oszczędza na codziennych zakupachFoto: Shutterstock/gerd-harder

"W związku ze wzrastającymi cenami wielu Niemców zmieniło już swoje zachowania konsumenckie" - relacjonuje w piątek dziennik telewizyjny "Tagesschau" (stacja ARD). Obecnie siedmiu na dziesięciu respondentów twierdzi, że zaczęło zmniejszać zużycie energii. Jest to więcej niż w kwietniu tego roku - wtedy było to 64 proc.

Prawie połowa ankietowanych (47 proc.) stwierdziła, że robi mniejsze zakupy. Połowa utrzymuje, że zredukowała wydatki przeznaczone na czas wolny - rzadziej wychodzi do restauracji, kina, do obiektów rekreacyjnych. 43 proc. badanych stwierdziło, że w bieżącym roku ograniczyło wyjazdy wakacyjne.

Energię oszczędzają wszyscy 

Jeśli chodzi o oszczędzanie energii, to nie było większych różnic w odpowiedziach respondentów z różnych grup dochodowych. "Różnice w dochodach stają się zauważalne, jeśli chodzi o osoby oszczędzające na zakupach i spędzaniu czasu wolnego. W tym przypadku ograniczanie wydatków najbardziej dotyka słabsze finansowo gospodarstwa domowe" - podkreśla "Tagesschau".

Większość - bo 66 proc. - ankietowanych o dość niskich dochodach (dochód gospodarstwa domowego do 1500 euro miesięcznie) stwierdziła, że oszczędza na codziennych zakupach. Prawie tyle samo (67 proc.) stwierdziło, że rzadziej odwiedza restauracje, kina i obiekty rekreacyjne.

Wakacje przede wszystkim dla bogatych

59 proc. spośród ankietowanych o niskich dochodach ograniczyło tegoroczne wydatki na wyjazdy wakacyjne. Dla porównania, spośród gospodarstw domowych o średnich dochodach (dochód na gospodarstwo domowe 1500-3500 euro miesięcznie) zdecydowała się na to tylko połowa ankietowanych.

Czytaj także:

Jeśli chodzi o preferencje polityczne ankietowanych, to gdyby w najbliższą niedzielę miały odbyć się ogólnokrajowe wybory, frakcja CDU/CSU otrzymałaby 28 proc. głosów, a Zieloni byliby drugą najsilniejszą formacją, z wynikiem 23 proc. SPD dostałaby 18 proc., a AfD - 12 proc. Na FDP głosowałoby 7 proc., na Lewicę - 4 proc.

Pr24.pl/PAP/PKJ