Rekordowa cena gazu na unijnym rynku. To efekt rosyjskich manipulacji dostawami
- Cena gazu na europejskim rynku hurtowym osiągnęła nowy rekord. W poniedziałek cena 1 megawatogodziny (MWh) gazu zamknęła się na poziomie 276 euro. Kiedy rynki ponownie się otworzyły we wtorek rano, wzrosła do 291 euro/MWh. Istnieje obawa, że niedobory gazu w nadchodzącej zimie będą miały poważny wpływ na gospodarkę – donosi belgijska telewizja VRT. Wieczorem ceny gazu zaczęły mocno spadać.
2022-08-23, 18:34
276 euro za 1 MWh to o ponad 10 proc. więcej niż poprzedni rekord 244,55 euro za MWh, który został ustanowiony w ubiegły piątek. Na otwarciu rynków we wtorek rano cena w kontraktach wrześniowych osiągnęła już 291 euro/MWh. Cena gazu była wówczas 15 razy wyższa niż normalnie o tej porze roku – informował belgijski nadawca. Po południu jednak sytuacja się uspokoiła.
Notowania gazu w Europie w kontraktach wrześniowych spadły o 4,97 proc. (względem zamknięcia w poniedziałek), do poziomu 263 euro za 1 MWh. W kontraktach październikowych cena gazu również spadała, o ponad 4,1 proc., do 268,4 euro za MWh.
Przed rokiem w holenderskim hubie TTF jedna MWh gazu w kontraktach październikowych kosztowała około 26 euro/MWh. Wczoraj (22 sierpnia) wyceniano je na 295 euro, ale dziś mocno spadły.
Te wahania cen gazu podsycane są obawami, że Rosja odetnie dostawy do gazociągu Nord Stream 1. Rosyjski koncern gazowy Gazprom zapowiedział, że dostawy gazu do NS1 zostaną wstrzymane na trzy dni od 31 sierpnia, aby umożliwić prace konserwacyjne. Istnieje obawa, że dostawy do gazociągu zostaną odcięte na dłużej, co zagroziłoby bezpieczeństwu dostaw gazu w Europie.
REKLAMA
- Wysokie ceny gazu na świecie. Według banku Citi w 2023 r. inflacja sięgnie w Wielkiej Brytanii 20 proc.
- Azoty wstrzymały produkcję niektórych nawozów. Baltic Pipe rozwiąże problem?
- W Rosji zmniejsza się wydobycie gazu. To skutek nałożonych sankcji
Jak przypomina VRT, Gazprom od wielu tygodni eksploatuje gazociąg na poziomie zaledwie około jednej piątej maksymalnej przepustowości. Przywódcy europejscy twierdzą, że ograniczenie dostaw gazu jest motywowane politycznie i jest reakcją na sankcje UE i innych krajów europejskich wobec Rosji.
pr24.pl/PAP/PKJ
REKLAMA