more_horiz
Gospodarka

Niski poziom bezrobocia w Polsce. Minister Maląg: to już kolejny rekord

Ostatnia aktualizacja: 24.08.2022 15:44
- Bezrobocie w Polsce bije kolejne rekordy. Ostatni raz w rejestrach urzędu pracy mniej bezrobotnych, poniżej 700 tys., zarejestrowanych było w lipcu 1990 r. - wskazała minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg, odnosząc się do najnowszych danych GUS o bezrobociu.
Minister Maląg: Ostatni raz w rejestrach urzędu pracy mniej bezrobotnych, poniżej 700 tys., zarejestrowanych było w lipcu 1990 r.
Minister Maląg: Ostatni raz w rejestrach urzędu pracy mniej bezrobotnych, poniżej 700 tys., zarejestrowanych było w lipcu 1990 r.Foto: Shutterstock/Studio Romantic

Główny Urząd Statystyczny podał w środę, że stopa bezrobocia w lipcu wyniosła 4,9 proc., tak jak w czerwcu. Liczba bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy wyniosła w lipcu 810,2 tys. wobec 818,0 tys. osób w czerwcu.

- Główny Urząd Statystyczny potwierdził nasze szacunki – stopa bezrobocia w lipcu br. wyniosła 4,9 proc., czyli tyle samo co przed miesiącem. Spadła natomiast liczba bezrobotnych – z 818 tys. w czerwcu do 810,2 tys. w lipcu. Ostatni raz w rejestrach urzędu pracy mniej bezrobotnych, poniżej 700 tys., zarejestrowanych było w lipcu 1990 r. - wskazała minister Maląg.

10 lat temu było gorzej

Bezrobocie w Polsce bije kolejne rekordy, jednak inaczej niż za czasów naszych poprzedników odnotowujemy rekordowe spadki. Dla porównania w lipcu 2013 r. bezrobocie w Polsce przekroczyło 13 proc., a w niektórych miesiącach wyniosło ponad 14 proc. Taka była zielona wyspa Platformy Obywatelskiej - dodała szefowa MRiPS.

Zwróciła uwagę, że mimo pandemii, mimo napływu milionów obywateli Ukrainy, rynek pracy w Polsce ma się dobrze. Podkreśliła, że jest to efekt wielomiliardowego wsparcia dla przedsiębiorców w czasie pandemii na ochronę miejsc pracy, działań aktywizujących i wspierających oraz otwarcia rynku pracy na obywateli Ukrainy, którzy – jak wskazała minister – bardzo dobrze się na nim odnaleźli.

"Na mocy uproszczonych procedur zatrudnienie znalazło już ponad 430 tys. Ukraińców" – poinformowała minister Maląg.

Dobre dane z GUS

Stopa bezrobocia w lipcu wyniosła 4,9 proc. tak jak w czerwcu - podał Główny Urząd Statystyczny. Jak podał GUS, liczba bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy wyniosła w lipcu 810,2 tys. wobec 818,0 tys. osób w czerwcu.

"W związku z trwającą wojną w Ukrainie nadal obserwowano znaczny napływ nowo rejestrujących się cudzoziemców (choć był on niższy niż w poprzednich miesiącach). Wśród ogółu nowo zarejestrowanych bezrobotnych w lipcu br. cudzoziemcy stanowili 7,1 proc. wobec 0,4 proc. przed rokiem" - podał dziś także GUS. 

Bezrobocie wg BAEL spada

Stopa bezrobocia liczona wg Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności (BAEL) wyniosła w Polsce w II kw. 2022 r. 2,6 proc. wobec 3,1 proc. w I kw. - podał również GUS. 

Współczynnik aktywności zawodowej wyniósł w II kw. 2022 roku 57,9 proc., wobec 58,0 proc. w poprzednim kwartale, natomiast wskaźnik zatrudnienia wyniósł 56,4 proc. wobec 56,2 proc. w I kw. 

Czytaj także:

IAR/PAP/PR24.pl/mk