more_horiz
Gospodarka

Atak na Nord Stream i ochrona krytycznej infrastruktury. Rozmowy Sullivan-Stoltenberg

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2022 18:00
Doradca prezydenta USA ds. bezpieczeństwa narodowego Jake Sullivan i sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg rozmawiali na temat rosyjskiej próby aneksji ukraińskiego terytorium oraz sabotażu gazociągów Nord Stream i ochronie krytycznej infrastruktury - przekazał Biały Dom.
Gazociągi Nord Stream 2 i Nord Stream 1 zostały uszkodzone w poniedziałek w pobliżu Bornholmu.
Gazociągi Nord Stream 2 i Nord Stream 1 zostały uszkodzone w poniedziałek w pobliżu Bornholmu.Foto: Shutterstock

Jak podano w oświadczeniu, główny doradca prezydenta USA i szef NATO w reakcji na rosyjską "nielegalną próbę rzekomej aneksji ukraińskiego terytorium" wyrazili zobowiązanie, by bronić suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy.

Omówili też uszkodzenie gazociągów Nord Stream i jego konsekwencje.

"W następstwie wyraźnego sabotażu gazociągów Nord Stream na Morzu Bałtyckim, (Sullivan i Stoltenberg) omówili sprawę ochrony infrastruktury krytycznej" - poinformowano.

Rosyjski sabotaż?

Gazociągi Nord Stream 2 i Nord Stream 1 zostały uszkodzone w poniedziałek w pobliżu Bornholmu. Od tego czasu wycieka z nich gaz w postaci widocznych na powierzchni wody bąbelków.

Dostawy gazu poprzez Nord Stream 1 zostały w sierpniu wstrzymane przez Rosję z powodu rzekomej konieczności naprawy. Uruchomienie drugiej nitki gazociągu zostało przez Niemcy wstrzymane po rosyjskiej inwazji na Ukrainę. 

Jak podkreśliły rządy Danii oraz Szwecji w liście skierowanym do Rady Bezpieczeństwa Organizacji Narodów Zjednoczonych - do wywołania eksplozji, które doprowadziły do wycieków z gazociągów Nord Stream, mogły zostać użyte setki kilogramów materiałów wybuchowych.

Czytaj także:

PAP, akg