PAIH: Bliski Wschód i Afryka to rynki o największym potencjale eksportowym dla polskich firm
- Polscy przedsiębiorcy w obliczu wojny na Ukrainie i po okresie pandemii szukają możliwości przemodelowania łańcucha dostaw - powiedział prezes Polska Agencja Inwestycji i Handlu Krzysztof Drynda. Według niego rynki o największym potencjale eksportowym dla naszych firm to Bliski Wschód i Afryka.
2022-10-03, 16:19
Szansom i wyzwaniom na rynkach międzynarodowych oraz możliwościom inwestycyjnym w Polsce będzie poświęcone tegoroczne PAIH Forum Biznesu, które odbędzie się 5 października na PGE Narodowym - w formule bezpłatnych warsztatów branżowych i rynkowych oraz indywidualnych konsultacji z ekspertami.
Prezes PAIH Krzysztof Drynda poinformował, że na forum zarejestrowało się dotąd ponad 3 tys. uczestników, w tym 2,7 tys. przedsiębiorców.
Wojna zmienila kierunki eksportu
- Polscy przedsiębiorcy, szczególnie w obliczu wojny na Ukrainie i po okresie pandemii, szukają możliwości przemodelowania całego łańcucha dostaw - stwierdził. Dodał, że istotnym dla PAIH jest promowanie rynków pozaunijnych, pozaeuropejskich. - Poszukujemy firm, które mają potencjał eksportowy - zaznaczył.
Według Dryndy pod kątem eksportu wciąż największy wolumen - ponad 80 proc. - to rynki Unii Europejskiej. Odnosząc się rynków o największym potencjale dla polskich przedsiębiorców wskazał m.in. na Bliski Wschód.
REKLAMA
- Mamy dużą przychylność w ZEA, w ostatnim czasie branża spożywcza została bardzo mocno wywindowana na Bliskim Wschodzie - powiedział szef PAIH. Ocenił, że duży potencjał inwestycyjny "drzemie też w krajach afrykańskich". Wskazał, że zainteresowaniem cieszą się tam technologie przetwarzania, przechowywania żywności.
- Sektor IT, telemedycyna, branża budowlana - m.in. w kontekście budownictwa modułowego - odnawialne źródła energii to inwestycje, (na które jest w tym regionie zapotrzebowanie - PAP) - dodał.
W ocenie Dryndy potencjalnym kierunkiem ekspansji dla polskich inwestorów są też rynki Azji. "Np. w krajach ASEAN duże wzrosty mają kosmetyki, branża spożywcza i sektor IT" - wskazał.
Odbuowa Ukrainy po wojnie
Według PAIH kilkaset polskich firm chce się też włączyć w odbudowę Ukrainy - pytania od polskich przedsiębiorców zainteresowanych powrotem na tamtejszy rynek obsługuje kijowskie zagraniczne biuro handlowe, które tymczasowo działa w Warszawie.
Jak informowała Agencja, wśród paneli tematycznych w ramach PAIH Formum Biznesu znajdą się m.in. zagadnienia poświęcone prowadzeniu działalności e-commerce w Europie i Azji, rozwojowi technologii wodorowej w Polsce, wyzwaniom i perspektywom związanym z powojenną odbudową Ukrainy, czy szanse ekspansji zagranicznej takich branż jak: kosmetyczna, spożywcza, fintech, budowlana czy IT/ICT, w tym gamingowa. Warsztaty mają uwzględniać możliwy wpływ wojny i "stan łańcuchów dostaw po +koronakryzysie+ w międzynarodowej wymianie handlowej".
Tegoroczne forum ma być też dla przedsiębiorców okazją do poznania aktualnych szans i wyzwań na rynkach międzynarodowych oraz możliwości inwestycyjnych w Polsce.
REKLAMA
- Prezes PAIH: mamy aktywnych ponad 200 projektów inwestycyjnych
- Polskie firmy przygotowują się do odbudowy Ukrainy. Ciągle można zgłaszać przedsiębiorstwa do PAIH
- Inwestycje zagranicznych firm w Polsce. PAIH przedstawiła najnowsze dane
PAP/IAR/PR24.pl/mk/jp
REKLAMA