Przewoźnicy będą musieli awizować przekroczenie granicy UE. "Ma to poprawić organizację ruchu"

2022-10-11, 14:36

Przewoźnicy będą musieli awizować przekroczenie granicy UE. "Ma to poprawić organizację ruchu"
wśród rozwiązań, które mają uzupełnić system "Cyfrowa Granica", jest uruchomienie awizowania pojazdów zamierzających przekroczyć granicę.Foto: Shutterstock

Ministerstwo Finansów pracuje nad systemem obowiązkowego awizowania przez przewoźników zamiaru przekroczenia granicy UE. Ma to ułatwić i przyspieszyć odprawę celną - stwierdzono podczas obywającej się w MF konferencji "Bezpieczeństwo podatkowe prowadzenia działalności gospodarczej".

W Ministerstwie Finansów odbyła się konferencja "Bezpieczeństwo podatkowe prowadzenia działalności gospodarczej". Wśród tematów poruszanych na konferencji znalazły się kwestie informatyzacji odpraw celnych, prowadzonych przez służby Krajowej Administracji Skarbowej.

System "Cyfrowa Granica"

Chodzi m.in. o uruchomiony w tym roku system "Cyfrowa Granica", który służy do obsługi osób i towarów przepływających przez polską część granicy Unii Europejskiej. W czasie konferencji stwierdzono, że wśród rozwiązań, które mają uzupełnić system "Cyfrowa Granica", jest uruchomienie awizowania pojazdów zamierzających przekroczyć granicę.

- Chodzi o określenie daty, miejsca i czasu przekroczenia granicy przez przewoźników. Jak w Estonii, przedsiębiorcy będą mogli zarezerwować sobie miejsce w odprawie granicznej - powiedział w trakcie konferencji dyrektor Departamentu Ceł w Ministerstwie Finansów Grzegorz Kozłowski.

Poprawi organizację ruchu

Wyjaśnił, że rozwiązanie to ma być obowiązkowe i ma ono poprawić organizację ruchu przed przejściami granicznymi, zwiększyć przepustowość ruchu na polskich przejściach granicznych a także wyeliminować konieczność wielogodzinnego oczekiwania przez przewoźników na przejściach granicznych w oczekiwanie na odprawę.

- Obecnie jesteśmy na etapie analizowania możliwości integracji między systemem awizacji a systemem "Cyfrowa Granica", aby dane już po wprowadzeniu ich przez przedsiębiorcę czy kierowcę były widoczne zarówno dla straży granicznej na przejściach, jak i służby celne - powiedział Grzegorz Kozłowski.

Potrzebne zmiany w przepisach

Dodał, że obok prac informatycznych konieczne są także zmiany legislacyjne, stąd trudno jest określić datę wprowadzenia tego rozwiązania.

- Chcielibyśmy, aby to rozwiązanie zostało wprowadzone w przyszłym roku - dodał.

Czytaj także:

W trakcie konferencji w MF stwierdzono także, że system "Cyfrowa Granica" został wprowadzony przez polskie służby celne i graniczne tuż przed wybuchem wojny na Ukrainie, co umożliwiło szybsze zmiany w procedurach obsługi uchodźców z tego kraju na polskich przejściach granicznych a także towarów, które obecnie przepływają przez granicę polsko-ukraińską.

PAP/IAR, akg

Polecane

Wróć do strony głównej