Kończy się okres 800 plus. ZUS prosi o wnioski "jak najszybciej"

Rodzice i opiekunowie, którzy jeszcze nie złożyli wniosków o świadczenie wychowawcze 800 plus na nowy okres, powinni zrobić to jak najszybciej. 31 maja kończy się okres wypłat na podstawie wniosków z ubiegłego roku - przekazał Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

2025-05-13, 15:10

Kończy się okres 800 plus. ZUS prosi o wnioski "jak najszybciej"
500 zł w rękach dziecka, napis "plus z klocków" i 200 zł w banknotach. Foto: Damian Klamka/East News
  • ZUS apeluje o złożenie wniosku o 800 plus na nowy okres świadczeniowy, który rozpoczyna się 1 czerwca 2025 roku
  • Osoby, które złożyły wniosek do 30 kwietnia 2025 roku, otrzymają świadczenie w czerwcu, zapewniając ciągłość wypłat
  • Złożenie wniosku po tym terminie może oznaczać późniejszą wypłatę, a nawet utratę części świadczenia

800 plus na podstawie wniosków złożonych w 2024 roku będzie wypłacane już tylko do końca maja 2025. 1 czerwca zacznie się nowy okres świadczeniowy, na który wymagane są nowe wnioski. Złożenie ich zagwarantuje wypłaty pieniędzy na dzieci do 31 maja 2026 roku.

800 plus. Terminy składania wniosków

Aby zagwarantować sobie nieprzerwaną wypłatę świadczenia wychowawczego, tak aby pieniądze trafiły na konto już w czerwcu 2025 roku, należało złożyć poprawnie wypełniony wniosek wraz z wymaganymi dokumentami najpóźniej do 30 kwietnia 2025 roku. ZUS zobowiązał się rozpatrzyć takie wnioski i dokonać wypłaty w terminie do 30 czerwca 2025 roku.

Rodzice lub opiekunowie, którzy złożą wniosek w okresie od 1 maja do 30 czerwca 2025 roku, otrzymają świadczenie z wyrównaniem od czerwca 2025 roku. Należy jednak liczyć się z tym, że wypłata zostanie zrealizowana w późniejszym terminie – dla wniosków z maja termin wypłaty upływa 31 lipca 2025 roku, a dla wniosków z czerwca – 31 sierpnia 2025 roku.

Sytuacja zmienia się znacząco dla osób, które złożą wniosek po 30 czerwca 2025 roku. W takim przypadku świadczenie wychowawcze będzie przysługiwało jedynie od miesiąca, w którym wniosek został poprawnie złożony. Oznacza to brak możliwości uzyskania wyrównania za miesiące od czerwca do momentu złożenia wniosku.

REKLAMA

800 plus. Kto dostanie, a kto nie dostanie pieniędzy?

Świadczenie wychowawcze, powszechnie znane jako 800 plus, przysługuje co do zasady na każde dziecko, które nie ukończyło 18 lat. Uprawnionymi do złożenia wniosku o 800 plus są przede wszystkim matka albo ojciec dziecka, o ile dziecko wspólnie z nimi mieszka i jest przez nich utrzymywane. Świadczenie przysługuje również opiekunom prawnym dziecka oraz opiekunom faktycznym, którzy wystąpili do sądu opiekuńczego o przysposobienie dziecka.

O 800 plus mogą ubiegać się rodzice zastępczy, osoby prowadzące rodzinne domy dziecka, a także dyrektorzy placówek opiekuńczo-wychowawczych, regionalnych placówek opiekuńczo-terapeutycznych, interwencyjnych ośrodków preadopcyjnych oraz domów pomocy społecznej. W przypadku opieki naprzemiennej, świadczenie może być podzielone po połowie między rozwiedzionych, żyjących w separacji lub rozłączeniu rodziców, sprawujących opiekę w porównywalnych okresach.

Istnieją jednak pewne sytuacje, w których świadczenie 800 plus nie przysługuje. Należą do nich m.in. pozostawanie dziecka w związku małżeńskim lub umieszczenie dziecka w instytucji zapewniającej nieodpłatne pełne utrzymanie, takiej jak młodzieżowy ośrodek wychowawczy, schronisko dla nieletnich, zakład karny czy szkoła wojskowa.

Świadczenie nie przysługuje także pełnoletniemu dziecku, które ma ustalone prawo do 800 plus na własne dziecko. Świadczenie nie jest przyznawane, gdy osobie uprawnionej lub członkowi jej rodziny przysługuje za granicą świadczenie o podobnym charakterze na dziecko, chyba że pochodzi ono z państw członkowskich Unii Europejskiej, EFTA lub Wielkiej Brytanii.

REKLAMA

800 plus. Jak złożyć wniosek?

Wnioski o świadczenie wychowawcze 800 plus można składać wyłącznie drogą elektroniczną. ZUS przyjmuje wnioski złożone za pośrednictwem kilku platform:

  • Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS
  • Portalu Emp@tia
  • Bankowości elektronicznej wielu banków
  • Bezpłatnej aplikacji mobilnej mZUS

Składanie wniosków online jest promowane przez ZUS jako bardzo wygodne i usprawniające cały proces. Gdy wniosek jest składany przez bank lub portal Emp@tia, a wnioskodawca nie ma profilu na PUE ZUS, Zakład Ubezpieczeń Społecznych automatycznie tworzy taki profil na podstawie danych z wniosku.

Podstawą prawną dla wypłaty świadczenia wychowawczego 800 plus jest Ustawa z dnia 11 lutego 2016 r. o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci.

Czytaj także: 

Źródło: ZUS/MT

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej