more_horiz
Gospodarka

16 lokomotyw hybrydowych dla PKP Intercity. Umowa podpisana

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2022 12:00
PKP Intercity zakupi 16 lokomotyw hybrydowych. Wyprodukuje je fabryka taboru PESA w Bydgoszczy. Kontrakt opiewa na ponad pół miliarda złotych. Pierwszy z zamówionych egzemplarzy ma trafić do przewoźnika za dwa i pół roku.
Podpisanie umowy na 16 lokomotyw hybrydowych dla PKP Intercity w Pesa Bydgoszcz
Podpisanie umowy na 16 lokomotyw hybrydowych dla PKP Intercity w Pesa BydgoszczFoto: Ministerstwo Infrastruktury/twitter

Nowe zamówienie dla PKP Intercity, to dobra wiadomość dla pasażerów. Lokomotywa hybrydowa łączy bowiem dwa rodzaje napędów – spalinowy oraz elektryczny. Co to daje w praktyce? Warto pamiętać, że polska sieć kolejowa jest w dużej części zelektryfikowana, ale na niektórych trasach, szczególnie tych mniej uczęszczanych, trakcji elektrycznej wciąż nie ma.

Jeśli na określonych trasach kolejowych trakcja jest jedynie w ich części, konieczna jest wymiana lokomotywy z elektrycznej na spalinową. A to trwa. Czas przejazdu się wydłuża, co powoduje, że niektóre z tych połączeń są mało atrakcyjne.

Ten problem logistyczny likwiduje lokomotywa hybrydowa. W przypadku konieczności zmiany rodzaju napędu, maszynista musi jedynie przełączyć zasilanie z systemu elektrycznego na spalinowy. Trwa to o wiele krócej, przez co skraca się także czas podróży.

Lokomotywa z polskiej firmy

Lokomotywa hybrydowa, to nowość w ofercie polskiego producenta. W Europie takie maszyny produkują jedynie cztery firmy. Dotychczas PESA wyprodukowała egzemplarz prototypowy. Po podpisaniu kontraktu fabryka szykuje się na uruchomienie regularnej linii produkcyjnej.

Dziś, w związku z podpisaną umową, dziennikarze mogli zobaczyć wyprodukowaną już lokomotywę. Jest ona nieco dłuższa, niż podobne maszyny spalinowe, czy elektryczne. Nic dziwnego, bowiem w jednym urządzeniu muszą się zmieścić dwa niezależne od siebie napędy. Maksymalna prędkość w trakcji elektrycznej, to 160 kilometrów na godzinę. Z napędem diesla, lokomotywa może się rozpędzić do 120 kilometrów na godzinę,  co jest standardem w przypadku tego rodzaju napędu.

Nowe inwestycje w tabor

Pierwszy wyprodukowany dla PKP Intercity egzemplarz trafi za 30 miesięcy, czyli za półtora roku. Ostatnią, szesnastą  lokomotywę przewoźnik odbierze za cztery lata.

To niejedyna inwestycja taborowa spółki. W ramach ogłoszonego kilka lat temu programu inwestycyjnego, planowane są zakupy nowoczesnych wagonów, w tym wagonów restauracyjnych. PKP Intercity chce też modernizować tabor, którym dziś dysponuje. Zakupiono także lokomotywy elektryczne które także wyprodukowała fabryka w Bydgoszczy.

PKP Intercity, to państwowy przewoźnik dalekobieżny. Obsługuje przede wszystkim trasy pomiędzy największymi miastami w Polsce, a także popularne miejscowości turystyczne. 

PR24/IAR/Aleksander Pszoniak/sw