more_horiz
Gospodarka

Czy wystarczy gazu dla wszystkich odbiorców w kraju? Wiceminister klimatu uspokaja: nie ma zagrożenia

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2022 16:40
Nie ma zagrożenia dla zapewnienia gazu ziemnego wszystkim odbiorcom w kraju - stwierdziła wiceminister klimatu i środowiska Anna Łukaszewska-Trzeciakowska. Dodała, że wszyscy odbiorcy otrzymają dostawy gazu zgodnie ze zgłoszonym zapotrzebowaniem.
Polska nie korzysta z zapasów gazu ziemnego, które przeznaczone są do ewentualnego wykorzystania w sezonie zimowym - podał resort klimatu.
Polska nie korzysta z zapasów gazu ziemnego, które przeznaczone są do ewentualnego wykorzystania w sezonie zimowym - podał resort klimatu.Foto: Pixabay

Łukaszewska-Trzeciakowska odniosła się w czwartek podczas posiedzenia sejmowej komisji ds. energii, klimatu i aktywów państwowych do kwestii dostępności gazu ziemnego dla gospodarstw domowych i gospodarki.

Nie ma zagrożenia

- Polski system jest bardzo dobrze przygotowany do sezonu zimowego - zapewniła wiceminister. Jak dodała, dzięki konsekwentnie prowadzonej polityce dywersyfikacji dostaw tego surowca "nie ma zagrożenia dla zapewnienia gazu ziemnego dla wszystkich odbiorców w kraju, a prognozowane zapotrzebowanie jest w pełni pokryte przez dostępne źródła dostaw tego surowca".

Wiceminister przekazała, że pojemność czynna instalacji magazynowania gazu wynosi 3 mld 200 mln m sześc. Jak tłumaczyła, w zależności od dnia, ich poziom wypełnienia waha się między 98 a 100 proc.

Zapasy gazu nienaruszone

- Nie korzystamy z zapasów gazu ziemnego, które przeznaczone są do ewentualnego wykorzystania w sezonie zimowym - zapewniła.

Łukaszewska-Trzeciakowska przypomniała, że zużycie gazu w sezonie zimowym 2021/22 wyniosło ponad 11,6 mld m sześc. - Prognozując zużycie gazu ziemnego w sezonie zimowym 2022/23 uwzględniając wstępne szacunki dotyczące zużycia gazu ziemnego w I i II kw. 2022 to zużycie będzie zauważalnie niższe ze względu na jego cenę i wykorzystywanie w przemyśle. I w związku z tym, na chwilę obecną nie widzimy żadnego ryzyka co do tego, żeby prognozowane zapotrzebowanie nie zostało pokryte - powiedziała wiceminister.

Czytaj także:

Jak zapewniła, oznacza to, że "wszyscy odbiorcy otrzymają dostawy gazu ziemnego zgodnie ze zgłoszonym zapotrzebowaniem".

PAP/IAR, akg