more_horiz
Gospodarka

E-platformy będą miały nowe obowiązki. MF chce lepiej kontrolować dochody z handlu internetowego

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2022 15:13
Ministerstwo Finansów pracuje nad projektem ustawy, który m.in. zwiększy obowiązki sprawozdawcze operatorów platform cyfrowych. Chodzi o sprzedawców działających za ich pośrednictwem.
E-platformy będą miały nowe obowiązki. MF chce lepiej kontrolować dochody z handlu internetowego
E-platformy będą miały nowe obowiązki. MF chce lepiej kontrolować dochody z handlu internetowegoFoto: Pixabay

W wykazie prac programowych i legislacyjnych Rady Ministrów, zamieszczonym na stronach Kancelarii Prezesa RM, w piątek opublikowana została informacja o toczących się w Ministerstwie Finansów pracach nad projektem ustawy o podatkowych obowiązkach sprawozdawczych operatorów platform cyfrowych.

"Brak ww. sprawozdawczości oraz zbyt niska skuteczność współpracy administracji podatkowych, jak również przeszkody w zakresie uzyskania informacji o dochodach uzyskiwanych przez sprzedawców korzystających z pośrednictwa platform cyfrowych skutkują omijaniem obowiązku płacenia podatku w państwie rezydencji. Proponowane przepisy są odpowiedzią na te problemy. Uregulowanie kwestii sprawozdawczości operatorów platform cyfrowych pozwoli m. in. generować dochody podatkowe niezbędne do reagowania na bieżące i przyszłe wyzwania związane z obecnym kryzysem spowodowanym pandemią COVID-19" - stwierdzono w informacji opublikowanej na stronie KPRM.

Nowe obowiązki platform cyfrowych

Zgodnie z wykazem prac programowych i legislacyjnych, projektowana ustawa ma na celu nałożenie na operatorów platform cyfrowych obowiązku sprawozdawczego dotyczącego sprzedawców działających za pośrednictwem tych platform, zbudowanie mechanizmu wymiany informacji o sprzedawcach pomiędzy państwami członkowskimi oraz poprawę obecnych mechanizmów współpracy między administracjami, np. poprzez wprowadzenie możliwości przeprowadzania wspólnych kontroli. Stwierdzono też, że kluczowe jest wzmocnienie współpracy administracyjnej i wymiany informacji, co zwiększy skuteczność poboru należnych podatków bez względu na rezydencję podatkową sprzedających.

Czytaj także:

"By osiągnąć powyższe cele, projekt przewiduje nakłada na operatorów platform cyfrowych obowiązki sprawozdawcze wobec organów KAS oraz dostosowuje ustawę o wymianie informacji podatkowych oraz niektóre inne ustawy do obecnych przepisów dyrektywy (..)" - dodano w informacji na stronach KPRM.

Według wykazu prac legislacyjnych, projekt ustawy powinien trafić pod obrady Rady Ministrów jeszcze w tym kwartale 2022 r.

PAP/IAR, akg