Umorzone kwoty kredytów mieszkaniowych będą nadal zwolnione z podatku. MF przedstawił projekt

2022-11-17, 13:40

Umorzone kwoty kredytów mieszkaniowych będą nadal zwolnione z podatku. MF przedstawił projekt
Wśród rozwiązań, jakie mają zostać wprowadzone w znowelizowanej Ordynacji podatkowej, resort wskazał m.in. możliwość umorzenia podatku przed terminem.Foto: Shutterstock/MOZCO Mateusz Szymanski

Umorzone klientowi kwoty wierzytelności z tytułu kredytów mieszkaniowych, np. w wyniku ugody zawartej z bankiem, będą zwolnione z podatku dochodowego do końca 2024 r. - wynika z projektu rozporządzenia MF.

Na stronie Rządowego Centrum Legislacji opublikowany został projekt rozporządzenia Ministra Finansów nowelizującego rozporządzenie w sprawie zaniechania poboru podatku dochodowego od niektórych dochodów (przychodów) związanych z kredytem hipotecznym udzielonym na cele mieszkaniowe.

Cele rozporządzenia

"Projektowana zmiana rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 11 marca 2022 r. w sprawie zaniechania poboru podatku dochodowego od niektórych dochodów (przychodów) związanych z kredytem hipotecznym udzielonym na cele mieszkaniowe (…) ma na celu przedłużenie zaniechania poboru podatku dochodowego z ww. tytułu o kolejne dwa lata i objęcie nim dochodów bądź przychodów uzyskanych w okresie od 1 stycznia 2023 r. do 31 grudnia 2024 r." - czytamy w uzasadnieniu do projektu.

Przypomniano w nim, że obecne zwolnienie obejmuje uzyskiwane przez osoby fizyczne przychody z tytułu umorzenia wierzytelności z tytułu kredytu mieszkaniowego oraz świadczenia otrzymane z tytułu kredytu mieszkaniowego udzielonego w walucie obcej lub w złotych, lecz nominowanego lub indeksowanego do waluty obcej, powstałe w związku z zastosowaniem ujemnego oprocentowania.

Poza tym rozporządzenie pozwala na zaniechanie poboru podatku od osób prawnych od dochodu odpowiadającego równowartości umorzonych kwot wierzytelności z tytułu kredytów mieszkaniowych, od tej części kapitału, od której następuje zaniechanie poboru podatku dochodowego od osób fizycznych.

Branża jest za zmianami

"Zasadność przedłużenia aktualnie obowiązującego rozporządzenia, analogicznie jak miało to miejsce w przypadku dotychczas wydawanych rozporządzeń w przedmiocie zaniechania poboru podatku od umorzonych wierzytelności z tytułu kredytów walutowych, potwierdził Związek Banków Polskich (…), który wskazał, iż aktualna pozostaje szczególna potrzeba przedłużenia wskazanych rozwiązań, które stanowią istotną zachętę do zawierania przez kredytodawców i kredytobiorców ugód w celu restrukturyzacji tzw. kredytów frankowych" - stwierdzono w uzasadnieniu.

Dodano także, że jednym z działań restrukturyzacyjnych banków, oferowanych klientom posiadającym walutowy kredyt hipoteczny na inwestycję, jest częściowe umorzenie spłaty kredytu, w tym jego części kapitałowej.

Projektowane rozporządzenie ma wejść w życie z dniem następującym po ogłoszeniu w Dzienniku Ustaw.

Czytaj także:

PAP/IAR/PR24.pl/mk

Polecane

Wróć do strony głównej