Iwona Prószyńska z CERT Polska powiedziała, że podczas pandemii wielu Polaków zaczęło więcej kupować w internecie. Zauważyli to także przestępcy, którzy próbują oszukać internautów.
- Wzrost liczby doniesień o fałszywych sklepach internetowych w ciągu kilku lat wynosi ponad tysiąc dwieście punktów procentowych - zaznaczyła Iwona Prószyńska.
Najczęstsze formy cyberataków
Podkreśliła, że jeśli chodzi o popularne w Polsce platformy sprzedażowe, liczby zgłoszeń także są bardzo niepokojące. Już w listopadzie znacznie przekroczono liczbę zgłoszeń o oszustwach w porównaniu z ubiegłym rokiem.
Sposoby, którymi posługują się przestępcy w sieci to najczęściej phishing i spoofing. Spoofing jest podszywaniem się pod zaufane firmy czy banki. Przestępcy potrafią dzwonić do ofiary z numeru, który należy do banku i wyłudzać kody dostępu do konta. Iwona Prószyńska podkreśliła, że nie można ulegać presji czasu i warto sprawdzić, kto do nas dzwoni na przykład przez specjalną usługę w aplikacji bankowej. Można też rozłączyć się i oddzwonić na numer banku.
Phishing polega na podszywaniu się w wiadomości e-mail lub SMS pod znane instytucje, sklepy czy banki. Wiadomość kieruje ofiarę na fałszywą stronę, która wyłudza dostęp do konta. W fałszywych wiadomościach przestępcy informują o konieczności dopłaty niewielkiej kwoty do kosztów przesyłki lub o groźbie odcięcia elektryczności z powodu rzekomej niedopłaty za rachunek z elektrowni. Częste są też oferty wykorzystujące wizerunek znanych osób do propozycji intratnych inwestycji, które są próbą wyłudzenia pieniędzy.
Czytaj także:
Kampania internetowa
CERT Polska rozpoczął kampanię internetową na temat najnowszych zagrożeń dla internautów. Pod adresem cert.pl można nie tylko zgłosić zagrożenie w internecie, ale też pobrać bezpłatny poradnik "Jak bezpiecznie kupować w internecie".
00:20 12054707_1.mp3 Iwona Prószyńska z CERT Polska o cyberatakach w Internecie. (IAR)
00:18 12054707_2.mp3 Iwona Prószyńska z CERT Polska o formach wyłudzania danych przez przestępców internetowych. (IAR)
CERT Polska jest zespołem do spraw bezpieczeństwa działającym w ramach NASK - Naukowej i Akademickiej Sieci Komputerowej - instytutu badawczego, który między innymi rejestruje polskie domeny internetowe.
IAR, akg