more_horiz
Gospodarka

Przybywa cyberataków. Zobacz, jakimi metodami posługują się internetowi przestępcy

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2022 15:59
W tym roku CERT Polska przyjął ponad 500 zgłoszeń o fałszywych sklepach internetowych, w 2018 r. było ich około 50. CERT jest zespołem do reagowania na zdarzenia naruszające bezpieczeństwo w sieci.
W ostatnich miesiącach wzrosła liczb doniesień o fałszywych sklepach internetowych.
W ostatnich miesiącach wzrosła liczb doniesień o fałszywych sklepach internetowych.Foto: Shutterstock/Rawpixel.com

Iwona Prószyńska z CERT Polska powiedziała, że podczas pandemii wielu Polaków zaczęło więcej kupować w internecie. Zauważyli to także przestępcy, którzy próbują oszukać internautów.

- Wzrost liczby doniesień o fałszywych sklepach internetowych w ciągu kilku lat wynosi ponad tysiąc dwieście punktów procentowych - zaznaczyła Iwona Prószyńska.

Najczęstsze formy cyberataków

Podkreśliła, że jeśli chodzi o popularne w Polsce platformy sprzedażowe, liczby zgłoszeń także są bardzo niepokojące. Już w listopadzie znacznie przekroczono liczbę zgłoszeń o oszustwach w porównaniu z ubiegłym rokiem.

Sposoby, którymi posługują się przestępcy w sieci to najczęściej phishing i spoofing. Spoofing jest podszywaniem się pod zaufane firmy czy banki. Przestępcy potrafią dzwonić do ofiary z numeru, który należy do banku i wyłudzać kody dostępu do konta. Iwona Prószyńska podkreśliła, że nie można ulegać presji czasu i warto sprawdzić, kto do nas dzwoni na przykład przez specjalną usługę w aplikacji bankowej. Można też rozłączyć się i oddzwonić na numer banku.

Phishing polega na podszywaniu się w wiadomości e-mail lub SMS pod znane instytucje, sklepy czy banki. Wiadomość kieruje ofiarę na fałszywą stronę, która wyłudza dostęp do konta. W fałszywych wiadomościach przestępcy informują o konieczności dopłaty niewielkiej kwoty do kosztów przesyłki lub o groźbie odcięcia elektryczności z powodu rzekomej niedopłaty za rachunek z elektrowni. Częste są też oferty wykorzystujące wizerunek znanych osób do propozycji intratnych inwestycji, które są próbą wyłudzenia pieniędzy.

Czytaj także:

Kampania internetowa

CERT Polska rozpoczął kampanię internetową na temat najnowszych zagrożeń dla internautów. Pod adresem cert.pl można nie tylko zgłosić zagrożenie w internecie, ale też pobrać bezpłatny poradnik "Jak bezpiecznie kupować w internecie".

Posłuchaj
00:20 12054707_1.mp3 Iwona Prószyńska z CERT Polska o cyberatakach w Internecie. (IAR)
Posłuchaj
00:18 12054707_2.mp3 Iwona Prószyńska z CERT Polska o formach wyłudzania danych przez przestępców internetowych. (IAR)

CERT Polska jest zespołem do spraw bezpieczeństwa działającym w ramach NASK - Naukowej i Akademickiej Sieci Komputerowej - instytutu badawczego, który między innymi rejestruje polskie domeny internetowe.

IAR, akg

REKLAMA