more_horiz
Gospodarka

Nowy rozkład jazdy na kolei. Sprawdź najważniejsze zmiany

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2022 10:40
Dzisiaj (11 grudnia) wchodzi w życie nowy rozkład jazdy na kolei, która staje się bardziej dostępna. Zwiększa się liczba przystanków, przybywa połączeń. Pociągi wracają m. in. do Wisły.
W nowym rozkładzie jazdy PKP pojawiły się nowe polączenia.
W nowym rozkładzie jazdy PKP pojawiły się nowe polączenia.Foto: PKP PLK SA/Twitter

Skróci się podróż w połączeniach międzyregionalnych z Krakowa do Katowic i regionalnych m.in. z Białegostoku do Siedlec oraz z Hrubieszowa do Zamościa.

Więcej połączeń z Krakowa do Wieliczki

Od dzisiaj w aglomeracji krakowskiej podróżni zyskają więcej połączeń z Krakowa do Wieliczki (58 pociągów na dobę, obecnie jest 38). To efekt budowy dodatkowego toru pomiędzy Krakowem Płaszowem a Bieżanowem. Podróże ułatwią nowe perony na stacjach Kraków Płaszów i Kraków Bieżanów.

Od 22 grudnia pociągiem dojedziemy do Zakopanego. W okresie zimowym będą połączenia dalekobieżne m.in. z Trójmiasta, Szczecina i z Warszawy oraz połączenia regionalne. Na kolejowej zakopiance dodatkowy dostęp do kolei zapewnią nowe przystanki Rzozów Centrum i Wola Radziszowska Lipki. Na trasie przebudowano już prawie 30 stacji i przystanków.

O kilka minut skróci się czas przejazdu z Krakowa do Katowic- nawet do 48 minut.

Wracają niektóre połączenia

Wracają też pociągi do Wisły. Po przebudowie torów i mostów m.in. na odcinku Goleszów - Wisła, czas przejazdu z Katowic będzie o 30 minin szybszy i zajmie około 1 godziny 40 minut.

O 30 pociągów więcej zatrzyma się na stacji Łódź Kaliska. Przez stację będzie kursować około 180 składów, m.in. dalekobieżne z Gdyni i Poznania do Krakowa, Katowic i Zakopanego. Na Łodzi Kaliskiej zatrzymają się wszystkie pociągi aglomeracyjne i regionalne z Sieradza i Zduńskiej Woli. Będzie więcej połączeń do Skarżyska-Kamiennej. To efekt przebudowy peronów, stacji i otwarcia wiaduktu.

Połączenia regionalne

Lepsze połączenia regionalne na Podlasiu są możliwe dzięki modernizacji linii Rail Baltica. Po 14 latach od stycznia pociągi regionalne pojadą z Białegostoku do Czyżewa i Małkini w województwie mazowieckim. Dotychczas składy regionalne na podlaskiej trasie kursowały tylko do stacji Szepietowo. Będą krótsze o około kwadrans podróże w relacji Białystok - Siedlce, dzięki zwiększeniu prędkości pociągów na odcinku Hajnówka - Nurzec.

Z Lublina pociągi dalekobieżne do Warszawy będą odjeżdżać z Lublina Głównego 5 minut po pełnej godzinie. Mieszkańcy Hrubieszowa będą mogli skorzystać z bezpośredniego połączenia do Kołobrzegu.

Podróżujący po Dolnym Śląsku zyskują dodatkowe połączenia. Po powrocie kolei na trasę Wrocław - Sobótka - Świdnica i Wrocław Sołtysowice - Jelcz, kolej wraca ponad 20 latach do Chocianowa. Czas przejazdu na trasie Legnica - Chojnów - Chocianów to 40 minut.

Nowe przystanki

Od dzisiaj zacznie funkcjonować 6 nowych przystanków: Zator Park Rozrywki na linii Kraków Płaszów - Oświęcim, Wolbrom Zachodni na linii Tunel - Sosnowiec, Tomaszówek na trasie Łódź - Skarżysko Kamienna, Rzozów Centrum i Wola Radziszowska Lipki na trasie Kraków - Zakopane, Ustroń Brzegi na linii Wisła - Katowice.


Posłuchaj
00:25 12094247_2.mp3 Katarzyna Głowacka z biura prasowego spółki PKP Polskie Linie Kolejowe o nowym rozkładzie jazdy na kolei. (IAR)

Czytaj także:

Od stycznia pociągi zatrzymają się na kolejnych nowych przystankach na Mazowszu: w Groszowicach między Radomiem a Dęblinem oraz w Dąbrówce Zabłotniej między Skarżysko Kamienną a Radomiem.


Posłuchaj
00:33 12094247_1.mp3 Rzecznik PKP Intercity Cezary Nowak o nowym rozkładzie jazdy na kolei. (IAR)

Od grudniowego rozkładu jazdy w 2021 roku przybyło ogółem 20 nowych przystanków kolejowych. To m.in. Warka Miasto, Wrocław Partynice, Wrocław Wojszyce.

Informacje na temat aktualnego rozkładu jazdy pociągów są dostępne na stacjach i przystankach, w Internecie na portalpasazera.pl, stronach przewoźników oraz w aplikacjach mobilnych Portal Pasażera i Rozkład-PKP.

IAR/PR24, akg