Rafineria Gdańska i Unimot. Od nowego roku na liście podmiotów podlegających szczególnej ochronie
Rafineria Gdańska i Unimot 1 stycznia 2023 r. znajdą się w wykazie podmiotów podlegających szczególnej ochronie - wynika z opublikowanego na stronach Rządowego Centrum Legislacji rozporządzenia Rady Ministrów z podpisem premiera Mateusza Morawieckiego.
2022-12-29, 14:35
Zgodnie z załącznikiem do rozporządzenia w sprawie wykazu podmiotów podlegających ochronie oraz właściwych dla nich organów kontroli, lista tych podmiotów została wydłużona z 13 do 15 pozycji. Dopisano do niej Rafinerię Gdańską oraz firmę Unimot.
Podmioty pod "ochroną"
W ramach środków zaradczych przy przejmowaniu Lotosu przez PKN Orlen, ten ostatni koncern sprzedał 30 proc. udziałów w Rafinerii Gdańskiej firmie Saudi Aramco. Z kolei Unimot kupił aktywa logistyczne, w tym bazy paliw Lotosu.
W wykazie podmiotów podlegających ochronie były już wcześniej: Azoty, Emitel, HAWE, innogy, KGHM, Orange, PKN Orlen, PKP Energetyka, Polkomtel, SGT EuRoPol Gaz, Tauron PE, TK Telekom i Telesystem-Mesko.
Szczegóły rozporządzenia
Rozporządzenie jest aktem wykonawczym do ustawy o kontroli niektórych inwestycji. Ustawa określa zasady i tryb kontroli niektórych inwestycji polegających na nabywaniu udziałów albo akcji, praw itp., skutkujących nabyciem lub osiągnięciem istotnego uczestnictwa albo dominacji nad spółką będącą podmiotem podlegającym ochronie.
REKLAMA
Podmiot, który zamierza nabyć lub osiągnąć istotne uczestnictwo albo nabyć dominację, jest obowiązany każdorazowo złożyć zawiadomienie organowi kontroli o zamiarze jego dokonania. Odpowiedni organ musi wyrazić zgodę na transakcję. Spośród podmiotów w wykazie organem kontrolnym dla Telesystemu-Mesko jest Ministerstwo Obrony Narodowej, a w przypadku pozostałych spółek na liście - Ministerstwo Aktywów Państwowych.
Zabezpieczona kontrola nad polską rafinerią
- Kontrola nad rafinerią jest całkowicie zabezpieczona ustawą o ochronie niektórych inwestycji, która obowiązuje od kilku lat. Już 9 grudnia wystąpiłem do Rady Ministrów, aby Rafinerię Gdańską - bo do tej pory zabezpieczony był Lotos i to on był na liście firm objętych ustawą - wpisać do rozporządzenia zamiast Lotosu. Rada Ministrów wyraziła na to zgodę i od nowego roku na liście będzie Rafineria Gdańska i będzie ona chroniona zapisami ustawy, która mówi, że nie można zbyć części własności firmy wymienionej w dokumencie bez zgody rządu, a więc nie ma możliwości sprzedać komukolwiek tych udziałów - stwierdził wicepremier Sasin.
- "Państwo nie straci kontroli nad Rafinerią Gdańską". Jednoznaczne słowa Jacka Sasina o umowie Orlenu z Saudi Aramco
- Rafineria Gdańska będzie objęta szczególną ochroną. Jest wniosek resortu
- Strategiczna spółka wraca w polskie ręce. Prezes PGE podkreśla znaczenie przejęcia PKP Energetyka
PAP/IAR/PR24.pl/mk
REKLAMA