Jakie zamiany wprowadza ministerstwo finansów od Nowego Roku? Chodzi o PIT, grupy VAT, walkę z zatorami płatniczymi

Nowy Rok zawsze oznacza zmiany podatkowe, a resort finansów wprowadził nowe zasady dotyczące ustawy o zatorach płatniczych, zmiany w podatku PIT, które umożliwiają potrącanie kwoty wolnej od zaliczek na podatek, płaconych nawet przez trzech płatników oraz nowe przepisy o grupach VAT.

2023-01-01, 12:12

Jakie zamiany wprowadza ministerstwo finansów od Nowego Roku? Chodzi o PIT, grupy VAT, walkę z zatorami płatniczymi
zdjęcie ilustracyjne.Foto: Joanna Dorota/Shutterstock

W 2023 roku wchodzą w życie przepisy o grupach VAT, które wyłączą z opodatkowania transakcje między członkami grupy VAT, a także pakiet zmian w podatku od towarów i usług, czyli SLIM VAT 3. Wspomniane grupy są jednym z elementów zmian podatkowych, których głównym celem jest pobudzenie oraz wzmocnienie inwestycji i rozwoju. Najważniejszą cechą tego rozwiązania jest przede wszystkim wyłączenie z opodatkowania VAT transakcji między członkami grupy VAT.

Nowe reguły SLIM VAT 3

Resort przypomniał także, że od 2023 r. zaczynają działać zmiany w podatku od towarów i usług, wprowadzone w ramach tzw. SLIM VAT 3.

- To kolejny pakiet uproszczeń w podatku od towarów i usług - tłumaczy ministerstwo finansów. Zmiany są wprowadzane w następujących obszarach: poprawa płynności finansowej firm, VAT w obrocie międzynarodowym – mniej formalności, szerszy zakres zwolnień z VAT, mniej korekt i przyjazne rozliczanie VAT, prostsze fakturowanie i mniej obowiązków, obniżanie sankcji VAT, konsolidacja i ujednolicenie wiążących informacji.

Kwota wolna od podatku PIT od kilku zleceniodawców

Od Nowego Roku wchodzą w życie zmiany w PIT, które umożliwiają potrącanie kwoty wolnej od zaliczek na podatek, płaconych nawet przez 3 płatników. Kwota wolna będzie uwzględniana także przy umowie zlecenia.

Chodzi o nowelizację ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zgodnie z którą 1 stycznia 2023 r. zaczną obowiązywać przepisy umożliwiające stosowanie kwoty wolnej w zaliczkach nawet u trzech płatników i przy umowach zlecenia. Jak wyjaśniło Ministerstwo Finansów, wieloetatowcy będą mogli korzystać z kwoty wolnej w zaliczkach nawet u trzech płatników. Możliwość ta będzie dotyczyła również osób na umowach zlecenia.

Według resortu finansów dzięki temu zleceniobiorcy, którzy złożą PIT-2, nie będą niepotrzebnie nadpłacać podatku w zaliczkach i odzyskiwać go dopiero przy rozliczeniu rocznym, kiedy to zwracane są nadpłaty.

- Tym samym od 2023 roku m.in. u zleceniobiorców kwota miesięcznych zaliczek będzie dostosowana do ich rocznego podatku, co skutkować będzie wyższym wynagrodzeniem na rękę już w trakcie roku – tłumaczy resort finansów.

REKLAMA

Nowe zasady ustawy o zatorach płatniczych

 Od 1 stycznia 2023 roku zaczyna obowiązywać część przepisów noweli ustawy o przeciwdziałaniu zatorom płatniczym. Chodzi o obowiązek sprawozdawania o stosowanych terminach zapłaty m.in. w zakresie uzasadnienia przyczyn korekty sprawozdania.
Chodzi o rozwiązania dotyczące obowiązku sprawozdawania o stosowanych terminach zapłaty - m.in. uzasadnienie przyczyny korekty sprawozdania.

Natomiast rozwiązania regulujące bezskuteczność postanowień umownych zakazujących albo ograniczających przelew wierzytelności w przeterminowanych transakcjach handlowych, w których wierzycielem jest mały i średni przedsiębiorca, a dłużnikiem duży przedsiębiorca, wejdą w życie 24 stycznia 2023 r.

Celem nowelizacji tzw. ustawy antyzatorowej, która, co do zasady, weszła w życie 8 grudnia 2022 r., jest m.in. ograniczenie zatorów płatniczych, doprecyzowanie przepisów w zakresie sprawozdań i zwiększenie efektywności postępowania w sprawie "nadmiernego opóźniania ze spełnianiem świadczeń pieniężnych".

Nowelizacja dotyczy obowiązku sprawozdawczego o praktykach płatniczych to m.in. wprowadzenie obowiązku uzasadnienia przyczyny korekty sprawozdania. Chodzi też o  rozstrzygnięcie, że obowiązek sprawozdawczy ciąży na podmiocie, a odpowiedzialność za przekazanie sprawozdania przez podmiot spoczywa na kierowniku tego podmiotu. Sprawozdanie należy skorygować w przypadku, gdy co najmniej w jednej pozycji przekazanego sprawozdania dane zmieniły się o co najmniej 10 proc. wartości.


PR24/PAP/sw

REKLAMA


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej