Podczas konferencji prasowej szefowa resortu poinformowała też, że renta socjalna została zrównana z minimalną emeryturą. Od 1 marca wyniesie 1588 złotych i 44 grosze. W tym kontekście wskazywała też na wzrost nakładów na politykę społeczną w ciągu ostatnich lat.
- W roku 2015 było to tylko 740 złotych - zaznaczyła. Dodała, że osoby otrzymujące rentę socjalną - tak jak inni renciści - mogą podejmować zatrudnienie na takich samych zasadach. To pokazuje sukcesywne łamanie barier - mówiła minister.
"Możliwość dorobienia"
Marlena Maląg poinformowała też, że trwają rozmowy na temat ewentualnej możliwości dorabiania do świadczenia pielęgnacyjnego pobieranego przez opiekunów osób z niepełnosprawnością. Obecnie nie mogą oni podjąć pracy.
Szefowa resortu dodała, że jest to proces przygotowania kompleksowych zmian. - Chcemy tworzyć taką możliwość, aby połączyć ewentualne dorabianie - jeśli jest taka wola rodziców - z asystencją osób niepełnosprawnych - wyjaśniła minister.
00:24 IAR/Kurek: Minister Marlena Maląg powiedziała, że świadczenie pielęgnacyjne zostało powiązane ze wzrostem minimalnego wynagrodzenia Minister Marlena Maląg powiedziała, że świadczenie pielęgnacyjne zostało powiązane ze wzrostem minimalnego wynagrodzenia (IAR)
Dwie możliwości
Wiceminister w resorcie, pełnomocnik rządu do spraw osób niepełnosprawnych Paweł Wdówik mówił, że jego zespół pracuje równolegle nad dwiema ścieżkami rozwiązań.
- Wraz z Kancelarią Prezydenta nad rozwiązaniem, które da możliwość dorabiania wraz z asystencją, ale gdyby się okazało, że to czasowo jest bardziej odległe, równolegle przygotowujemy rozwiązania, które wdrożyłyby tylko możliwość samego dorabiania, z możliwością dołączenia asystencji, kiedy ona będzie gotowa - wyjaśnił wiceminister.
Ministerstwo poinformowało, że w ubiegłym roku nakłady na wsparcie osób z niepełnosprawnościami wyniosły ponad 37 miliardów złotych. W 2015 roku było to 15 i pół miliarda złotych.
Czytaj także:
PAP/IAR/PR24.pl/mk