more_horiz
Gospodarka

Świadczenie pielęgnacyjne i renta socjalna. Minister Maląg podała szczegóły

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2023 16:33
Minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg powiedziała, że świadczenie pielęgnacyjne zostało powiązane ze wzrostem minimalnego wynagrodzenia i w tym roku wyniesie 2458 zł miesięcznie.
MRiPS: świadczenie pielęgnacyjne zostało powiązane ze wzrostem minimalnego wynagrodzenia
MRiPS: świadczenie pielęgnacyjne zostało powiązane ze wzrostem minimalnego wynagrodzeniaFoto: Twitter/MRiPS

Podczas konferencji prasowej szefowa resortu poinformowała też, że renta socjalna została zrównana z minimalną emeryturą. Od 1 marca wyniesie 1588 złotych i 44 grosze. W tym kontekście wskazywała też na wzrost nakładów na politykę społeczną w ciągu ostatnich lat.

- W roku 2015 było to tylko 740 złotych - zaznaczyła. Dodała, że osoby otrzymujące rentę socjalną - tak jak inni renciści - mogą podejmować zatrudnienie na takich samych zasadach. To pokazuje sukcesywne łamanie barier - mówiła minister.

"Możliwość dorobienia"

Marlena Maląg poinformowała też, że trwają rozmowy na temat ewentualnej możliwości dorabiania do świadczenia pielęgnacyjnego pobieranego przez opiekunów osób z niepełnosprawnością. Obecnie nie mogą oni podjąć pracy.

Szefowa resortu dodała, że jest to proces przygotowania kompleksowych zmian. - Chcemy tworzyć taką możliwość, aby połączyć ewentualne dorabianie - jeśli jest taka wola rodziców - z asystencją osób niepełnosprawnych - wyjaśniła minister.

Posłuchaj
00:24 IAR/Kurek: Minister Marlena Maląg powiedziała, że świadczenie pielęgnacyjne zostało powiązane ze wzrostem minimalnego wynagrodzenia Minister Marlena Maląg powiedziała, że świadczenie pielęgnacyjne zostało powiązane ze wzrostem minimalnego wynagrodzenia (IAR)

Dwie możliwości

Wiceminister w resorcie, pełnomocnik rządu do spraw osób niepełnosprawnych Paweł Wdówik mówił, że jego zespół pracuje równolegle nad dwiema ścieżkami rozwiązań.

Wraz z Kancelarią Prezydenta nad rozwiązaniem, które da możliwość dorabiania wraz z asystencją, ale gdyby się okazało, że to czasowo jest bardziej odległe, równolegle przygotowujemy rozwiązania, które wdrożyłyby tylko możliwość samego dorabiania, z możliwością dołączenia asystencji, kiedy ona będzie gotowa - wyjaśnił wiceminister.

Ministerstwo poinformowało, że w ubiegłym roku nakłady na wsparcie osób z niepełnosprawnościami wyniosły ponad 37 miliardów złotych. W 2015 roku było to 15 i pół miliarda złotych.

Czytaj także:

PAP/IAR/PR24.pl/mk