more_horiz
Gospodarka

Wsparcie dla osób niepełnosprawnych i ich opiekunów. Minister Maląg: każdy ma prawo do niezależnego życia

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2023 11:52
Minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg powiedziała, że wsparcie osób niepełnosprawnych jest priorytetem dla rządu, o czym świadczy między innymi przyjęta strategia na rzecz wsparcia. Dodała, że resort pracuje nad rozwiązaniami, które umożliwiłyby dorabianie do świadczenia pielęgnacyjnego.
Szefowa resortu rodziny poinformowała również, że ministerstwo pracuje nad rozwiązaniami, które umożliwiłyby dorabianie do świadczenia pielęgnacyjnego, pobieranego przez opiekunów osób z niepełnosprawnościami.
Szefowa resortu rodziny poinformowała również, że ministerstwo pracuje nad rozwiązaniami, które umożliwiłyby dorabianie do świadczenia pielęgnacyjnego, pobieranego przez opiekunów osób z niepełnosprawnościami.Foto: MRiPS/Twitter

Jak podkreśliła szefowa resortu rodziny i polityki społecznej, w ramach strategicznych działań przyjęto między innymi Fundusz Solidarnościowy, który z powodzeniem służy osobom niepełnosprawnym.


Posłuchaj
00:26 x Minister M. Maląg o Funduszu Solidarnościowym.mp3 Minister M. Maląg o Funduszu Solidarnościowym (IAR)

 

Marlena Maląg podkreśliła, że priorytetem rządu jest przygotowanie ustawy wdrażającej konwencję o prawach osób niepełnosprawnych.

- Każda osoba niepełnosprawna ma prawo do niezależnego życia - podkreśliła minister, zapewniając, że wszystkie działania podejmowane przez rząd służą temu celowi.

Jak poinformowała Marlena Maląg, tegoroczne nakłady na rzecz osób niepełnosprawnych to około 38 mld zł.


Szefowa resortu rodziny poinformowała również, że ministerstwo pracuje nad rozwiązaniami, które umożliwiłyby dorabianie do świadczenia pielęgnacyjnego, pobieranego przez opiekunów osób z niepełnosprawnościami. Obecnie nie mogą oni podjąć pracy zarobkowej.

Podczas konferencji prasowej minister Maląg zaznaczyła, że trwają rozmowy na temat ewentualnej możliwości dorabiania do świadczenia, jednak jest to proces przygotowania kompleksowych zmian.


Posłuchaj
00:26 x M. Maląg - resort przygotowuje rozwiązania, które umożliwiłyby dorabianie do świadczenia pielęgnacyjnego.mp3 M. Maląg: resort przygotowuje rozwiązania, które umożliwiłyby dorabianie do świadczenia pielęgnacyjnego (IAR)

 

Świadczenie pielęgnacyjne od 1 stycznia 2023 roku wynosi 2.458 zł miesięcznie.

PR24.pl, IAR, DoS